A Hamász kedd reggeli közleményében azt állította, hogy a Izrael béketerve egyáltalán nem felelt meg a palesztin frakciók egyetlen követelésének sem. A fegyverszüneti egyezményt – melyet Katar és Egyiptom közvetítésével kaptak meg – a terrorszervezet az elmúlt héten utasította el. A Hamász hozzátette, hogy tanulmányozni fogják az általuk „konoknak” nevezett izraeli béketervet, és eljuttatják megjegyzéseiket a közvetítőknek.
Az elutasított nyilatkozat létrejöttéből az Egyesült Államok is jelentősen kivette a részét, hogy Izraelnek végre sikerüljön megállapodnia a terrorszervezettel, hogy a fegyverszünetért cserébe szabadon engedjék az október 7. óta fogva tartott több mint 100 túszt – írja a The Times of Israel.
Az elutasított béketerveben a fegyverszünetért cserébe 40 túsz elengedését kérte Izrael, és felajánlotta több mint száz palesztin fogoly szabadon bocsátását, akiket halálos támadásokért ítéltek el.
Mivel a béketervben nem volt szó az izraeli hadsereg (IDF) Gázából való kivonásáról, valamint a kétállami megoldásról, ezért a Hamász elutasította. Az izraeli média szerint Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere és izraeli kollégája, Joáv Galant az IDF következő lépéseiről tárgyalt, szóba került a csapatok kivonása is.
Galant részleteket közölt az IDF Gáza egyes részeiből való kivonulással kapcsolatban
– mondta Austin. Galant szerint amerikai kollégája újfent kifejezte, hogy ő és országa elkötelezett az összes túsz feltétel nélküli visszatérése mellett, és reményét fejezte ki, hogy a folyamatban lévő tárgyalások az ellenségeskedések szüneteltetését eredményezik.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint az IDF már kitűzte a rafahi offenzíva dátumát, mely a következő nagy előrenyomulás lehet. Netanjahut ugyanakkor az Egyesült Államok le kívánja beszélni arról, hogy nagy támadást indítson a város ellen, ahol több mint egymillió palesztin menekült zsúfolódott össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.