Több mint 64 ezer, második útlevéllel is rendelkező palesztin hagyta el a Gázai övezetet a harcok kirobbanása óta. Az ENSZ adatai szerint ez mindössze töredéke a palesztinok lakta térségben otthonaikból menekülni kényszerült embereknek. A Gázai övezet lakosságának több mint 80 százaléka, csaknem 1,9 millió ember volt kénytelen elhagyni otthonát a harcok miatt.
Tavaly november elején nyílt első ízben lehetőségük a második útlevéllel rendelkező palesztinoknak, illetve a külföldieknek az október 7-i terrortámadás nyomán Izrael által blokád alá vett tengerparti enklávé elhagyására. Egyes palesztinok fejenként akár 10 ezer dollárt is kifizetnek úgynevezett közvetítőknek, hogy a rafahi határátkelőn keresztül Egyiptomba menekülhessenek.
A határt Egyiptom Izraellel közösen szigorúan ellenőrzi. A belső menekültek közül pedig több mint egymillió, az övezet északi részéről elmenekült palesztin él ideiglenes szálláshelyeken Rafahban. Rijád Manszúr palesztin ENSZ-nagykövet ezzel kapcsoaltban nemrég úgy fogalmazott, hogy a palesztinoknak három lehetőségük maradt a háború közepette: halál, kivándorlás vagy behódolás.
Kemény szóváltásokra került sor Izrael és Lengyelország közöttKemény próbának teszik ki a lengyelek szolidaritását azok a kijelentések, amelyeket Izrael képviselői tettek, miután a World Central Kitchen (WCK) nonprofit segélyszervezet hét önkéntese meghalt a Gázai övezetben – írta Donald Tusk lengyel kormányfő az X közösségi felületen. A segélymunkások halálát okozó izraeli légicsapás miatt felháborodását fejezte ki, és az eset tisztázását követelte Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter is. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.