BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Thousands of Serbian citizens are gathering in the main street of North Mitrovica, Kosovo, on February 12, 2024, to demonstrate against the decision of the Central Bank of Kosovo to ban the Serbian dinar in the country. (Photo by Matteo Placucci/NurPhoto) (Photo by Matteo Placucci / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Vannak még "lőporos hordók" Szlovákián kívül is

Szinte minden európai társadalomban nőtt a feszültség az elmúlt néhány évben.

A szerdai Fico-merénylethez hasonlót nem tapasztalt Európa az elmúlt több mint 20 évben. 2003-ban Zoran Dindic szerb miniszterelnököt gyilkolták meg, aki elindította Szerbia európai uniós integrációját, együttműködött a hágai törvényszékkel a délszláv háborús bűnösök felkutatásában, és Szerbiát is föderatív államként képzelte el, aminek Koszovó, Montenegró, és Bosznia lettek volna a tagjai.

Thousands of Serbian citizens are gathering in the main street of North Mitrovica, Kosovo, on February 12, 2024, to demonstrate against the decision of the Central Bank of Kosovo to ban the Serbian dinar in the country. (Photo by Matteo Placucci/NurPhoto) (Photo by Matteo Placucci / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Tömegek tüntetnek Koszovóban / Fotó: Matteo Placucci / NurPhoto / AFP

Elképzeléseiért az életével fizetett, de a feszültség azóta sem csökkent a Balkánon. 

Aleksander Vucic hivatalban lévő szerb elnök alapvetően oroszbarát politikát folytat, ugyanakkor a Jugoszlávia szétesésével előjövő etnikai és területi kérdések ismét felerősödtek. 

A Fico elleni merénylet után egy férfi megfenyegette a szerb elnököt, hogy ő lesz a következő
 

Letartóztattak Szerbiában egy férfit, miután megfenyegette Aleksandar Vucic szerb államfőt, hogy ő lesz a következő, akit lelőnek.

A köztársasági elnök biztonságának veszélyeztetésével való fenyegetés miatt a zombori rendőrség letartóztatott egy férfit, és elrendelte 48 órás őrizetbe vételét, írja a szerbiai RTS. Vucic elnök is reagált a Robert Fico brutális támadásra, az államfő a X közösségi oldalon kijelentette, hogy megdöbbentette a merénylet, és imádkozik Szerbia nagy barátjának az egészségéért.

Szlovénia helyzete egyértelmű, Horvátország sincs a feszültség gócpontjában, Montenegró függetlenségét sem sokan kérdőjelezik mára meg, ugyanakkor 

Koszovót mind a mai napig a szerb közvélemény Szerbia részének tartja. 

Tény, hogy a terület jogállása vitatott, ugyanis a helyi albán lakosság egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét, és alapított államot 2008-ban. A tartomány egyoldalú függetlensége egyes értelmezések szerint sérti az ENSZ BT 1244-es határozatát, amely 1999-ben elismerte az akkori Jugoszlávia – amelynek a mai Szerbia a jogutódja – területi egységét. Így tehát Szerbia és fő támogatója, Oroszország nem ismerik el a területet önálló államnak, míg az EU tagországok, köztük Magyarország is elismerik Koszovót.

A vitatott helyzet rendszeresen vezet tüntetés és erőszakhullámhoz. Decemberben a koszovói szerbek határátkelőhelyeket zártak le, mert a koszovói szerb rendőrség letartóztatott több koszovói szerb rendőrt. Emellett szóba került Nagy-Albánia létrehozása is, amelynek értelmében Koszovó nagy része egyesülne Albániával, egy országba „tömörítve” az összes albánt, ám ez is heves reakciókat váltott ki. 

A helyzet tehát pattanásig feszült, semmilyen esély sincs arra, hogy az indulatok csituljanak.

Bosznia-Hercegovina, egy csipetnyi Szerbiával

Kevesebben tudják, de Bosznia-Hercegovina valójában dualista állam, 1995-ben a délszláv válságot lezáró daytoni egyezményben önálló entitásként ismerték el a Boszniai Szerb Köztársaságot, amelynek központja Banja Luka. Bizonyos mértékig ezzel bele is kódolták a rendszerbe a szűnni nem tudó feszültséget: 

Milorad Dodik boszniai szerbek szeparatista vezetője néhány hónappal ezelőtt közölte, hogy addig folytatja Bosznia-Hercegovina gyengítését, amíg az szét nem esik. 

Szavaiból könnyedén lehet következtetni arra, hogy ezen a területen akár újabb merényletek is előfordulhatnak.

Milorad Dodik, leader of the Union of Independent Social Democrats (SNSD) party, the most influential political party in Bosnian-Serb dominated entity of Republika Srpska, addresses media, on October 27, 2022, after Central Electoral Commission anounced the results of counting and re-validateing ballots after Bosnia and Herzegovina's general elections, held on October 2. Dodik won the election for the position of the President of Republika Srpska entity of Bosnia and Herzegovina. (Photo by ELVIS BARUKCIC / AFP)
Dodik, a mindenre elszánt szeparatista vezér / Fotó: ELVIS BARUKCIC / AFP

Balhé sokfelé

Látni kell, hogy nemcsak a volt Jugoszlávia és a Balkán területe lőporos hordó ma Európa térképén – az ugyanakkor vitathatatlan, hogy itt már elő is készítették gyújtóst.

A geopolitikai válságok mindennapossá válásával, a fegyverszállításokról, és a katonai műveletekről szóló hírek közlésével a társadalomban a félelem, a feszültség, és az elkeseredés egyre nő. Ebben a helyzetben pedig könnyebben meghúzhatják a ravaszt egyes radikális elemek, az indok pedig triviális 

Nem vagyok megelégedve a kormány politikájával

– ezen rendkívül egyszerű összefüggéssel indokolta tettét a lévai 71 éves baloldali költő, miután rálőtt Robert Fico szlovák miniszterelnökre.

Persze ha ez a kis elégedetlenség is elég, akkor nehezen lehet elképzelni, hogy mit okozhatnak határviták, etnikai különbségek – mint ahogy ez Szerbia-környékén mind a mai napig jelen van.

A politikai megosztottság azonban Szlovákia északi szomszédjánál, a 38 milliós Lengyelországban is éket verhet a társadalomba. 

Ugyan itt a feszültség nem összemérhető a Balkánon tapasztalttal, de tény, hogy a lengyel társadalmat is megosztja az ukrán-kérdés. Nemrég – sok európai országhoz hasonlóan – a gazdák tiltakozáshullámot szerveztek, hogy az ukrán dömpingáru importjának tiltását érjék el, emellett a tradicionálisan konzervatív, vallásos Lengyelországban az inkább háború-, és Európa-párti Donald Tusk került hatalomra. A konzervatív oldal azóta rendszeresen tiltakozik,  ugyanis Tusk teljes támogatásáról biztosította Ukrajnát, ami a lengyelek jó részének nem tetszik.

Nyugaton a helyzet megváltozott?

A nyugati országokat nyilván semmiképpen sem lehet potenciális válsággócnak nevezni, de vezető politikusok háborúpárti nyilatkozatai bizonyosan felérnek az oroszlán bajszának húzogatásával. A jóléti társadalmak nem akarnak háborút, sok vesztenivalójuk van, és megszokták több generáció óta a kényelmet. 

Ugyanakkor a háborúpárt-retorika, a migránshullám kapcsán megjelenő erőszak, a geopolitikai konfliktusok miatti félelem közepette könnyebben elképzelhetők radikális cselekmények – így akár egy merénylet is –, mint évtizedekkel ezelőtt.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.