Óriási vita alakult ki Brüsszelben az Európai Unió külügyminisztereinek találkozóján az Ukrajnának szánt fegyverek bevethetősége és átadása kapcsán, miután Magyarország vétózni kívánja az egyébként már elfogadott támogatások szállítását.
Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a találkozót követő sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy az ukránok az életükkel fizetnek a késlekedésért, miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy beszél béketárgyalásokról, hogy közben hadserege újabb offenzívát indít Harkiv ellen, civilekkel teli épületeket bombáznak, és megpróbálják aláásni a közelgő svájci békecsúcsot.
A diplomata ugyanakkor megerősítette, hogy az EU teljes mértékben támogatja az ukrán kérésre szervezett svájci csúcstalálkozót, amelynek célja a jövőbeli békefolyamat inspirálása.
Borrell elmondta azt is, hogy bár a tagállamok már jóváhagyták az ukrán segítségnyújtási alapot, az még mindig nem életképes a tagállamok közti vita miatt. A Bloomberg úgy tudja, hogy
a vita egyik oldalán Magyarország áll, míg az összes többi tagállam áll a másik oldalon.
Azonban az egyhangúsági követelmény miatt Brüsszel így nem tud fegyvert vásárolni Ukrajnának az Európai Békefenntartási Eszköz terhére.
Mint ismert, korábban megállapodás született arról, hogy az eszközhöz nyújtott magyar hozzájárulás nem használható arra, hogy abból Ukrajnának fegyvert vegyenek. Borrell szerint hét olyan jogi szöveg vár jóváhagyásra, amelynek értelmében erőforrásokat, mintegy 5 milliárd eurót lehetne mozgósítani Ukrajna katonai támogatására. Emberéletekben mérhető, ha késlekedik az elfogadásuk – tette hozzá.
A magyar álláspontot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ismertette, ami heves reakciót váltott ki. Mint mondta,
kollégái üvöltöttek vele, és annak ellenére szólaltak fel, hogy nem kaptak szót.
Az unióban most azon gondolkoznak, hogy hogyan lehetne megvédeni a magyar vétótól a befagyasztott orosz eszközök kamatait, melyből hárommilliárd már júliusban megérkezhet.
Kérdésre válaszolva Borrell beszélt arról is, hogy az Európai Uniónak nincs kapacitása arra, hogy kötelező katonai szolgálatot vezessen be.
Az uniós nagykövetek múlt heti ülésén Magyarország azzal indokolta a források szétosztásának blokkolását, hogy a magyar cégek negatív diszkriminációval találkoznak Ukrajnában.
Hadja Lahbib belga külügyminiszter arról írt az X-en, hogy elfogadhatatlan a katonai segítségnyújtás blokád alá vonása, és a megállapodásokat be kell tartani.
Magyarország egyébként nemcsak az Ukrajnának szánt források szétosztása, de a legújabb szankciós csomag ellen is vétót nyújtott be.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter szerint az Ukrajnával kapcsolatos javaslatok 41 százaléka kizárólag Magyarország miatt késlekedik. A politikus szerint Magyarország nagyon, nagyon messzire ment.
Az Európai Békefenntartási Eszközből unión kívüli fegyverek vásárlását Görögország és Ciprus sem támogatja, annak ellenére, hogy a márciusi megállapodás szerint lehetséges.
Brüsszeli tisztviselők szerint Magyarország viszont a teljes alap felhasználását megakadályozza.
Az uniós nagykövetek asztalán már ezen a héten szerepel egy javaslat Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről, ami várhatóan újabb vihart kavar majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.