Rekordrészvétel mellett zajlottak Magyarországon vasárnap a 2024-es európai parlamenti (EP), helyi és nemzetiségi önkormányzati választások, és a szavazatok zömének megszámlálását követően Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: a Fidesz-KDNP szövetség legyőzte a régi és az új ellenzéket is. Az európai politikai fronton könnyebbé válhat a magyar kormányzópártok helyzete, mert a választások erős jobbratolódást hoztak, de a régi viták valószínűleg nem szűnnek: az eredmények alapján Ursula von der Leyen esélyt kapott, hogy megmaradjon az Európai Bizottság élén.
A szavazás nagy tétjét mutatja, hogy több európai uniós tagállamban is nagyon magas volt a részvétel, Magyarországon például rekordot ért el, 58 százalék körül, a 2019-es kevesebb mint 50 százalék után.
Orbán Viktor kormányfő a Fidesz-KDNP eredményváró rendezvényén a szavazatok zömének összeszámlálását követően azt jelentette be: a szövetség mindkét választást megnyerte, és ezzel megerősítést nyert békepárti politikája.
Összegezve az európai parlamenti választás eredményét, ezt egy táviratban tudjuk elküldeni Brüsszelbe, ami így hangzik: migráció stop, gender stop, háború stop, Soros stop, Brüsszel stop
– mondta a miniszterelnök.
Kétségtelenül jobbra tolódott el az Európai Unió a vasárnapi európai parlamenti választás után, de kérdéses marad, az Európai Bizottság élén, illetve a fő politikai kérdések kezelésében hoz-e ez jelentős változást.
A jobbra fordulás első nagy politikai áldozata a francia elnök Emmanuel Macron, aki előrehozott nemzetgyűlési választásokat jelentett be, miután pártja megsemmisítő vereséget szenvedett a radikális jobboldali Nemzeti Tömörüléstől a vasárnapi európai parlamenti választáson.
A radikális jobboldal győzött Hollandiában és Ausztriában is. Németországban a franciákhoz hasonlóan előrehozott választást követelt Markus Söder bajor kormányfő, miután a kereszténydemokrata CDU-CSU szövetség vastagon megelőzte Olaf Scholz kancellár szociáldemokrata-zöld-liberális koalíciójának pártjait, akik ráadásul a második helyen végzett radikális jobboldali AfD mögé is szorultak. Olaszországban a szintén kemény jobboldali Giorgia Meloni kormányfő pártja aratott győzelmet.
A radikális- és középjobb pártok előretörése ellenére egyáltalán nem biztos, hogy Ursula von der Leyennek – akivel a magyar jobboldali kormány visszatérően keveredett politikai vitákba, és akinek vezetése alatt Magyarországnak járó forrásokat fagyasztott be Brüsszel – távoznia kell az Európai Bizottság elnöki székéből.
Von der Leyen egyenesen győzelmet jelentett be, hiszen az ő pártja, a jobbközép – kritikusai szerint balra tolódott – Európai Néppárt szerezte meg a legtöbb mandátumot, akiknek a segítségével nem lehetetlen, hogy az elnökasszony többségi koalíciót építhet újra a 720 fős Európai Parlamentben, akár a meggyengül baloldali, illetve liberális pártok támogatásával.
Az előzetes eredmények szerint az EP fő csoportjai a következő eredményt érték el:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.