Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn azt kérte a közel-keleti arab országoktól, hogy gyakoroljanak nyomást a Gázai övezetet kormányzó Hamász palesztin szélsőséges szervezetre annak érdekében, hogy fogadja el a május végén az amerikai elnök által ismertetett tűzszüneti javaslatot. Blinken most kezdett újabb látogatást a Közel-Keleten, tárgyalásainak középpontjában a Joe Biden elnök által május 31-én ismertetett tűzszüneti terv életbe léptetése, a még palesztin fogságban lévő izraeli túszok elengedése és a térség biztonságának javítása áll.
Útjának első állomásán, Kairóban az amerikai miniszter Egyiptom elnökével, Abdel-Fattáh esz-Szíszivel találkozott, aki az egyik fő közvetítő a Hamásszal folytatott tűzszüneti tárgyalásokon. Blinken hangoztatta, hogy
a Hamász az egyetlen fél, amely eddig még nem egyezett bele a tűzszüneti javaslatba.
„Az az üzenetem a térség kormányaihoz és népeihez, hogy ha tűzszünetet akarnak, gyakoroljanak nyomást a Hamászra, hogy igent mondjon” – jelentette ki sajtónyilatkozatában, mielőtt Kairóból továbbindult Izraelbe. Szíszi a sajtó előtt fontosnak nevezte, hogy feloldják a gázaiaknak szánt humanitárius segélyt gátoló akadályokat.
A kairói tárgyalásokon szó volt a május 7. óta zárva tartó, az egyiptomi és gázai határon található rafahi átkelő újbóli megnyitásáról, amelyen a nemzetközi segélyek érkeznek. A Gázai övezetben zajló izraeli–palesztin fegyveres konfliktus néhány napja lépett a kilencedik hónapjába, azóta ez Antony Blinken nyolcadik látogatása a térségben.
Izrael után az amerikai miniszter Jordániába és a másik fontos közvetítő országba, Katarba utazik.
A Hamász vezetői állandó parancsba adták a túszok megölését, amennyiben az izraeli hadsereg (IDF) közeledne. Források szerint túszok egy kis csoportját Jahja Szinvar Hamász-vezető közelében tartják fogva, emberi pajzsként használva őket, ami megnehezíti az elfogását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.