BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az izraeli háború 284. napja: Csúnya diplomáciai üzenet a norvégoknak: kiakadt Izrael a skandinávokra

Az izraeli külügyminiszter elutasította Norvégia külügyminiszterének izraeli látogatását. Az indok egyszerű: az északi ország május végén bejelentette a palesztin állam elismerését.

Jiszrael Katz izraeli külügyminiszter hivatalosan elutasította Espen Barth Eide norvég külügyminiszter izraeli látogatási kérelmét – jelentette a kormányhoz közeli Jiszrael Hajom (Izrael Ma) című újság kedden.

Katz
Izrael
miniszter
Izrael külügyminisztere kemény szavakat használt / Fotó: AFP

Korábban a norvég külügyminisztérium tisztviselői próbálták egyeztetni az izraeli látogatást, de az izraeli külügyminisztérium halogatta a választ kérésükre. Ekkor maga a külügyminiszter fordult izraeli kollégájához, aki nyíltan megtagadta kívánságát.

Espen Barth Eide már a múlt heti NATO-konferencián, a fogadáson megpróbálta megközelíteni Katzot, s azt mondta neki, hogy számos témáról kell beszélniünk. A közelben állók szerint Katz miniszter azt válaszolta, hogy sok dolgot tettek velük.

Katz arra utalt, hogy Norvégia május végén bejelentette a palesztin állam elismerését. Korábban figyelmen kívül hagyta az iszlamista Hamász terrorszervezetnek az azóta tartó háborút kiváltó október 7-i mészárlását, nem volt hajlandó aláírni a Hamász elítélését. Oslo támogatta az Izrael ellen háborús bűnök vádjával indított hágai pert is, és nem hajlandó terrorszervezetnek nyilvánítani a Hamászt.

Jeruzsálem Palesztina elismerése után visszahívta konzultációra norvégiai nagykövetét, és egyelőre nincsenek jelei annak, hogy ismét állomáshelyére küldenék. Eide Izrael beleegyezése nélkül a Palesztin Hatóságot sem keresheti fel – emlékeztetett a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.