Lei Muhan és szülei 11 országot szeltek át, amikor eldöntötték, hogy Kínából az Egyesült Államokba mennek. Csempészeket fizettek le, veszélyes tájakon vágtak át – írta a Washington Post.
Hogy még élesebb legyen a kontraszt, a lap a családot kaliforniai, egy hálószobás kis lakásában érte utol. Mint írták, a tízéves Muhan egy spirálfüzetet lapozgatva múlatta az időt, hamarosan kezdi az iskolát. „Boldog vagyok” – írta újra és újra angolul. Apja, Lei Xiaoyue rizst készített reggelire. A család áprilisban érkezett az Egyesült Államokba, csatlakozva a legnagyobb migrációs hullámhoz.
Egyre szélesebb körből történik a migráció, amely rekordszámú bevándorlót hoz Dél-Amerikából és Afrikából. Sokakat a globális csempészhálózatok visznek be az Egyesült Államokba, amelyek a rosszul működő amerikai menekültügyi rendszert használják ki. Az amerikai hatóságok több mint 55 ezer illegális kínai migránssal találkoztak az átkelőhelyen Mexikóból az elmúlt 18 hónapban, elsősorban a zord sivatagban, San Diegótól keletre, a 2022-es 3813-hoz képest.
Vezető republikánusok, köztük Donald Trump volt elnök „harcra alkalmas korú férfiaknak” nevezi a migránsokat, és figyelmeztetett arra is, hogy ez elfedheti a kémtevékenységet.
Az amerikai hatóságok még nagyobb hullám miatt aggódnak, tekintettel Kína 1,4 milliárdos lakosságszámára. A tisztviselők azt mondják, hogy őrizetbe vettek minden olyan kínai migránst, aki közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági veszélyt jelent, és a Biden-adminisztráció arra buzdítja az illetékes szerveket, hogy szigorítsák meg az ellenőrzéseket.
Sokan érkeztek Queens Flushing területére, amely New York egyik negyede. Ez a rész túlszárnyalta Lost Angelest, a kínai migránsok fő célpontja az amerikai bevándorlási bíróság adatai szerint. A környéken nagy a kínai nyelvű közösség, ami vonzza az újonnan érkezőket, akik munkát keresnek, és segítséget kaphatnak a lakhatásban, valamint a menedékkérelmekben.
Peking tagadja, hogy gazdasági problémái befolyásolják a migrációt. Hszi Csin-ping elnök és a kínai hatóságok egyre elszántabbnak tűnnek a kivándorlás visszaszorításában. Állami csatornákon sugárzott dokumentumfilmek szerint a migránsok életveszélyesek. A kínai vámtisztek átvilágítják a közösségi oldalakat, figyelve, hogy ki tervez kivándorolni, és megtagadják egyesek távozását, függetlenül attól, hogy az okmányaik rendben vannak-e.
Kína washingtoni nagykövetsége közölte, hogy erőfeszítéseket tett a migránsok felkutatására, és igyekszik hazatelepíteni azokat, akik illegálisan hagyták el az ázsiai országot. A lap kiemelte, hogy Biden elnök és Hszi a legális bevándorlás betartatásáról tárgyalt egy találkozón San Franciscóban tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.