Zuhanórepülésbe váltott a párizsi boltok, sörözők, és kávéházak bevétele, és látogatottsága az olimpia előtt. A francia fővárosban egyáltalán nincs fiesztahangulat, annak ellenére sem, hogy ma tartják az ötkarikás játékok hivatalos megnyitóját.
A helyzet annyira kedvezőtlen, hogy elemzők immár megkérdőjelezik azt is, hogy ténylegesen mentőövet dob-e a gazdaságnak az olimpia, vagy csupán az állam veri magát brutális költségekbe. Az az állam, amelyik amúgy is belpolitikai válsággal küzd.
Persze az utcák elnéptelenedésének fő oka, hogy – miután a hatóságok terrorcselekményektől tartanak – biztonsági zónákat hoztak létre, ahol komoly ellenőrzések vannak. Így aztán sokaknak még kimozdulni sincs kedvük.
Furcsa, hogy ilyen kevesen ebédelnek itt
– hangsúlyozta Marc Houlier a Deux Palais kávézó pincére.
Néhány étteremtulajdonos egészen elképesztő, 50 százalékos visszaesést tapasztalt júliusban, ugyanis a lakosság a bérek miatt aggódik, így tehát csökkenti a fogyasztását,
az olimpia alatt pedig a közlekedés megnehezítése okoz majd forgalomcsökkenést – mondta Bernard Cohen-Hadad, a CPME kisvállalkozói lobbicsoport régiós vezetője.
A helyzetet jól illusztrálja, hogy a kereskedelmi cégeket tömörítő szövetség már a kormányhoz fordult anyagi segítségért. Több vállalkozás esetén a visszaesés a 70 százalékot is elérte.
A gazdasági helyzet már sokaknak fenntarthatatlan volt, az infláció és az energiaköltségek miatt, ezt tetőzték be az olimpia miatti lezárások
– hangsúlyozta Francis Palombi, aki a kereskedelmi cégek szövetségét vezeti. Az állam is lépett: bizottságokat hoznak létre a kártérítési igények felülvizsgálatára, Macron elnök megígérte, hogy az ideiglenes kormány mindent megtesz a helyzet rendezésére.
Az ötkarikás játékok hozzájárulnak a francia gazdaság növekedéséhez.
Az Insee statisztikai hivatal 0,3 százalékos növekedést vár a harmadik negyedévre, ami nagyjából összhangban van azzal, hogy a turisztikai bevételek 10 milliárd eurós GDP-növekedést hozhatnak. A hatás azonban kettős, ugyanis a lakosság jó része elmenekült a lezárások, a magas árak és a tömeg elől, azaz az olimpia idejére elhagyta Párizst – az ő fogyasztásuk bizonyosan hiányozni fog a rendszerből.
Az Accor Hotels, az ötkarikás játékok főszponzora bizakodó. Idén ugyan mindössze 2-3 százalékos bevételnövekedést várnak, de a „hosszú távú hatásokban bíznak”. Tény, hogy a
kapacitáskihasználtság most 76 százalékos, ami 3 százalékponttal magasabb a korábbiaknál,
ugyanakkor a szobaárak 44 százalékkal estek vissza, ami miatt a jövedelmezőség is zuhan. Azaz van vendég bőven, van munka bőven, de mégsem lehet belőlük megélni. Sok szolgáltató az olimpia másodlagos hatásában bízik, azaz abban, hogy Párizs egy hónapig világszerte fókuszban lesz, aminek köszönhetően jövőben sokan látogatnak majd el a francia fővárosba.
Az olimpia megnyitója előtt pár órával elkövetett közlekedési rendszert ért támadásról készült alábbi videóból mindenesetre kiderül, hogy nem mindenkinek sikerült idejében elhagynia Párizst.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.