Megunta az Európai Bizottság, hogy a tagállamok késlekednek kivitelezni a direktíváit, és csütörtökön egyetlen közleményben zúdította szinte mindannyiukra az ejnyebejnyét és a fenyegetést. A megrovások hosszú listáin Magyarország ezúttal csak egyszer szerepel, igaz, hogy egy szerdai brüsszeli dokumentumban Budapest már külön megkapta a magáét.
Közleménye szerint a bizottság úgy döntött, 26 tagállamnak küld felszólító levelet – van, aki többet is kap –, amiért a határidőkre nem tájékoztatták Brüsszelt, hogyan teljesítenek öt uniós direktívát az igazságszolgáltatás, a pénzügyi stabilitás, az energia és a környezetvédelem területein.
Az értesítetteknek két hónapjuk van választ adni, és ha ezt se teszik meg, a bizottság úgy dönthet, indokolással ellátott véleményt (angolul reasoned opinion) küld nekik. A brüsszeli virágnyelven ez már a dörgedelem utáni fokozatot, komoly dörgedelmet jelent,
utána az következik, hogy Brüsszel az Európai Bírósághoz fordul.
A legtöbb ilyen ügyet már a bírósági szakasz előtt intézni szokták, de akad kivétel is: emlékezhetünk például, hogy a nyáron a bizottság 200 millió eurót (80 milliárd forintot) vont el hazánktól egy június 13-án az Európai Bíróságon született ítélet miatt.
A csütörtöki tömeges dörgedelem érdekessége, hogy vannak benne olyan ügyek, amelyek csak egy-két tagállamot érintenek, de olyan is, amelyben Brüsszel a tagállamok kétharmada ellen indít kötelezettségszegési eljárást, sőt olyan is, amelyben szinte az összes ellen. Ebben a legutóbbiban bukkan fel Magyarország neve is.
Itt a lista, ki miért szorul:
Látható, nem Magyarország a fekete bárány: a harmadik pontban szereplő 17 ország nem is egyszeres bűnös, az osztrákok és a spanyolok pedig még tripláztak is. Dánia ugyanakkor mintatanulónak bizonyult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.