Izrael 2006 óta egyre jobban fokozta légitámadásait a Hezbollah libanoni állomásai ellen, a terrorszervezet pedig folyamatosan próbálja bombázni Tel-Avivot – derült ki a Bloomberg összeállításából.
A Hezbollah ma korán reggel közölte, hogy a Moszad Tel-Aviv külvárosában lévő főhadiszállását célozza meg ballisztikus rakétával. Közben az Egyesült Államok, Európa és több arab ország is arra törekszik, hogy lecsillapítsák a fokozódó harcokat, és megakadályozzák az izraeli szárazföldi offenzívát Libanon ellen.
Egy ilyen forgatókönyv egy egész régióra kiterjedő háborúba torkollhat, amely Washingtont és Teheránt közvetlen konfrontációba sodorhatja.
A Hezbollah szövetségese és a libanoni parlament elnöke, Nabih Berri kijelentette, hogy együttműködik az Egyesült Államokkal és a nemzetközi felekkel az elmélyülő konfliktus enyhítésén.
A következő 24 óra döntő lesz
– mondta.
Nincs azonnali jele annak, hogy a Hezbollah vagy Izrael meghátrálna. Mintegy 570 ember halt meg azóta, hogy Izrael hétfőn hatalmas bombázásba kezdett Libanon déli részén és az északkeleti Bekaa-völgyben – közölték libanoni kormánytisztviselők. Kiemelték, hogy legalább ötven gyermek elhunyt, és több mint 1800 ember megsebesült.
Izrael szerdán kiszélesítette célpontjait: csapást mért egy Bejrúttól északra fekvő városra, és támadást hajtott végre a libanoni fővárostól délkeletre. A Hezbollah pedig mintegy 300 rakétát lőtt ki kedden Izrael északi részén – közölte az izraeli hadsereg.
Az Israel Electric Corp., az ország legnagyobb áramszolgáltatója azt mondta, hogy egy „stratégiai” létesítményt vettek célba anélkül, hogy kárt okoztak volna. Szerdán a fegyveres csoport új rakétasorozatot lőtt ki az ország északi részére, amely városokat és katonai bázisokat vett célba.
Libanon a küszöbön van
– mondta António Guterres ENSZ-főtitkár kedden a szervezet éves New York-i csúcstalálkozóján. Hangsúlyozta, hogy Libanon, Izrael és a világ népe nem engedheti meg magának, hogy Libanon egy újabb Gázai övezetté váljon.
Joe Biden amerikai elnök az ENSZ-közgyűlés előtt tartott záróbeszédében megismételte felhívását, hogy tűzszünetet kössön Izrael és a Hamász között Gázában a tágabb régióban tapasztalható feszültség enyhítése érdekében. A Hezbollah nem sokkal a konfliktus októberi kezdete után rakétákat lőtt Izraelre, és szolidaritást vállalt Irán által támogatott csoportjával.
A Hamaszt és a Hezbollahot is terrorszervezetnek tekinti az Egyesült Államok.
A gázai fegyverszünet kilátásai azonban igen csekélyek. Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom által közvetített tárgyalások hónapok óta holtpontra jutottak, és semmi sem utal a közelgő áttörésre. Szaúd-Arábia figyelmeztetett „az erőszaknak a régióban való terjedésének veszélyeire”. Egyiptom, Jordánia és Irak külügyminiszterei közös nyilatkozatukban kijelentették, hogy Izrael „egy átfogó háború felé tolja a térséget”.
A területről menekülniük is kell a civileknek. Izrael úgy tűnik, nem fogja hagyni, hogy a Hezbollah fenyegesse Észak-Izraelt.
Izrael azt állítja, hogy Libanon elleni támadásai a Hezbollah célpontjaira irányulnak, és a csoport harcosait az izraeli–libanoni határövezetből akarták kiszorítani. Benjamin Netanjahu miniszterelnök, aki a hét végén New Yorkba utazik, hogy az ENSZ-ben beszéljen, több tízezer kitelepített izraeli igyekszik lehetővé tenni, hogy visszatérjenek otthonukba az ország északi részén. Hasonlóan sok embernek kellett elmenekülnie Dél-Libanonból.
Az izraeli támadások Libanon ellen napokkal azután kezdődtek, hogy több ezer személyhívó és csipogó robbant fel, amelyek elsősorban a Hezbollah tagjainak tulajdonában voltak az országban. A Hezbollah és Irán Izraelt okolta, amely nem erősítette meg, de nem is cáfolta felelősségét. Azóta izraeli bombatámadások során bejrúti katonai parancsnokok meghaltak. Izrael „értékes” Hezbollah-tagokat ölt meg, de ez nem csorbítja a csoport erejét – mondta Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelső vezetője.
A Hezbollah izraeli bombázása „nem maradhat válasz nélkül” – mondta Maszúd Peszeskján iráni elnök az ENSZ-ülésen mondott beszédében.
A hadjárat új szakaszába léptünk, és teljes mértékben fel kell készülnünk a manőverezésre és a cselekvésre – mondta a hadsereg északi parancsnokságának vezetője, Ori Gordin vezérőrnagy az északi határon lévő csapatoknál tett látogatásán. Izrael úgy véli, hogy az elmúlt héten megsemmisítette a Hezbollah rövid hatótávolságú rakétáinak körülbelül felét, amelyek akár 45 kilométerre is képesek repülni, valamint közepes hatótávolságú megfelelőiket, amelyek 125 kilométerre lévő célpontokat is eltalálhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.