Az exit pollok, pontosabban az Infratest Dimap adatai szerint a balközép szociáldemokraták (SPD) a szavazatok 31,0, a szélsőjobboldali AfD pedig 30,0 százalékát kapták a brandenburgi tartományi választáson.
Az ARD és a ZDF közszolgálati televízió által elvégzett felmérések szerint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) 31,1–31,3 százalékos eredményt érhetett el (2019-ben 26,2 százalékot szerzett).
Az AfD a második helyen végzett és a voksok 29,5–29,8 százalékát szerezheti meg (2019-ben 23,5 százalékot szerzett).
Az év elején megalakult baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) 12,3–12,4 százalékot kapott, ezt követi a jobbközép német Kereszténydemokrata Unió (CDU) 11,9 százalékkal (2019-ben 15,6 százalékot szerzett).
A Zöldek a szavazatok 4,6 százalékával (öt évvel ezelőtt 10,8 százalékot kaptak) és a Baloldal (Die Linke) a voksok 3–3,5 százalékával (2019-ben 10,7 százalékot szerzett) az 5 százalékos bejutási küszöb alá került, csakúgy, mint a BVB/Szabad Választók.
A Német Szabad Demokrata Párt (FDP) támogatottsága az ARD felmérése szerint 1 százalék alatt van. Az utóbbi pártok azonban egyéni választókerületekben szerzett mandátumokkal még bekerülhetnek a tartományi törvényhozásba.
A választói részvétel mintegy 74 százalékos volt (2019-ben 61,3 százalék).
Olaf Scholz német kancellár, az SPD elnöke elégedettségét fejezte ki az exit poll eredmények kapcsán. A kancellár New Yorkban úgy nyilatkozott, hogy pártjában jó a hangulat.
Potsdamban 51 százalék fölötti volt a részvétel a német tartományi választásokon 14 óráig. Ez jókora ugrás a legutóbbi, 2019-es voksoláshoz képest, melyen a jogosultaknak mindössze 31 százaléka vett részt délután kettőig.
A Deutsche Welle potsdami tudósítója szerint a szavazók valódi változást szerettek volna, számukra ugyanis a migráció lett a legfontosabb kérdés. A beszámolók szoros versenyről szóltak, de sok, a DW-nek nyilatkozó szavazó az AfD-re adta le voksát.
Az újságíró hozzátette, a migráció valós probléma, ugyanis a bevándorláskérdést szövetségi szinten határozzák meg, és nem a tartományi parlamentekben folyik vita a kérdésről. Ugyanakkor az AfD-vel kapcsolatos legfőbb aggályt is megfogalmazták: „Még ha meg is választják őket, akkor sem találnak koalíciós partnert.”
Brandenburg jelenlegi SPD-s miniszterelnöke, Dietmar Woidke a lengyel határ melletti Forstban adta le voksát, és optimista az eredményt illetően. „Nekünk, a brandenburgi SPD-nek, megvan a saját erőnk” – fogalmazott.
Szintén emelkedett hangulatban voksolt Hans-Christoph Berndt, az AfD brandenburgi tartományi miniszterelnök-jelöltje. Azt mondta, ha továbbra is akkora támogatást kapnak, mint az elmúlt hónapokban, Németország helyzete javulni fog.
A postai szavazók már napokkal korábban leadhatták voksukat. A szeptember 3-i határidőig összesen
365 ezren jelentkeztek levélszavazásra, míg a legutóbbi tartományi választáson 205 ezren éltek a lehetőséggel.
Olaf Scholz német kancellár sem járult ma az urnákhoz, hanem már korábban leadta voksát, ugyanis a politikus éppen beszédet mond az ENSZ New York-i csúcstalálkozóján, így nem is tartózkodik Németországban.
Számára ugyanakkor fokozottan kellemetlen lenne, ha több évtized után alulmaradna az SPD, ugyanis a német közvélemény „lakmuszpapírnak” tekinti a brandenburgi választást a jövő évi országos voksolás előtt.
Annalena Berbock német külügyminiszter szintén potsdami lakos, napközben leadta szavazatát. A zöldpárt politikusa szerint magas lesz a részvétel, az emberek érzik a szavazás fontosságát.
Az urnákat 18 órakor zárták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.