Írásbeli kérdéssel fordult Tóth Bertalan a kormányhoz, az MSZP országgyűlési képviselője azt kívánta megtudni, hogy mekkora a mediánbér a kormányhivatalokban és a járási hivatalokban dolgozók körében – olvasható a parlament.hu-ra feltöltött dokumentumban.
A kérdésre Latorcai Csaba, az illetékes Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára válaszolt.
A kormányhivatali munkatársak 2020 óta történő, átlagosan csaknem 50 százalékos illetményemelésének köszönhetően jelenleg a fővárosi és vármegyei kormányhivatalokban foglalkoztatottak illetményének medián értéke 490 ezer forint.
– írja az államtitkár. Az viszont nem derül ki a levélből, hogy bruttóban vagy nettóban érti az államtitkár a 490 ezer forintos mediánbért, mindenesetre alapos a gyanú, hogy bruttóban. Ha így van, akkor ezt azt jelenti, hogy egy kereső, gyermek nélküli munkavállaló esetében a nettó mediánkereset 328 850 forint.
Tehát ennél kevesebbet visz haza a kormányhivatalban dolgozók fele, a másik fele ennél többet.
A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi adatai szerint a nemzetgazdaságban 2024 júliusában a mediánkereset 524 100 forint volt, ettől a kormányhivatal munkavállalóinak mediánja azonban elmarad.
Régóta napirenden van a kormányhivatalban dolgozó munkavállalók anyagi helyzetén javítani. Legutóbb augusztusban nyilatkozott a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke, Boros Péterné, aki azt állította, hogy a közel 60 ezres munkavállalói csoportban a túlnyomó többség havi fizetését továbbra is a 326 ezer forintos garantált bérminimum szintjén tartják. Mint fogalmazott: „A munkatársak oroszlánrésze nettó 210-220 ezer forint körüli fizetésen tengődik.”
Azt viszont nem lehet mondani, hogy a kormány magukra hagyná a kormányhivatalok munkavállalóit: 2023 júliusában átlagosan 15 százalékos béremelésben részesültek.
Latorcai Csaba a levélben arról is tájékoztatta a képviselőt, a kormánytisztviselő lemondási ideje és a felmondási idő is két hónap, ami 2012. március 1. óta nem változott. Szerinte a jogszabály ugyan lehetőséget ad a felmentési idő meghosszabbodására, de kizárólag a kormánytisztviselő kérelmére.
Így a legalább egy gyermeket háztartásában nevelő kormánytisztviselő esetében harminc nappal, a legalább három gyermeket háztartásában nevelő kormánytisztviselő esetében hatvan nappal hosszabbodik meg a felmentési idő, ha azt a kormánytisztviselő a felmentés közlésétől számított négy munkanapon belül kéri.
Az államtitkár hangsúlyozta, a kormány a közigazgatásban dolgozók illetményemelését kiemelt prioritásként kezeli, és ez a jövőben sem fog változni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.