BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Kurszk

Érdemes elfoglalniuk az ukránoknak a kurszki atomerőművet?

Az atomerőmű elfoglalása mellett és ellen is erős érvek szólnak. Az viszont kétségtelen, hogy az ukrán tüzérség kényelmesen eléri Kurszk városát, így az atomerőművet is.

Hatalmas nyomás nehezedik Rafael Grossira, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IEA) vezérigazgatójára mindkét, az ukrajnai konfliktusban, a kurszki ukrán támadásban ellenérdekelt oldalról. Grossi idén augusztus végén meglátogatta a Kurszki Atomerőművet, és még a helyszínen, az erőmű mellett lévő Kurcsatov városban nemzetközi sajtóértekezletet tartott. A fő kérdésre, el akarják-e foglalni az ukránok Kurszk atomerőművét, természetesen nem válaszolt, nem is az ő dolga.

Kurszk
Egy orosz Mi-35m helikopter rakétákat lő ki Kurszk védelmében / Fotó: AFP

Legalább annyi tényező szól az erőmű elfoglalása ellen, mint mellette. Az egyik érv technikai: hiába foglalnák el az ukránok az erőművet és akár működtetnék is, az ott generált áram nem köthető be Ukrajna hálózatába – mert ez utóbbit 2022-ben átállították az oroszországitól különböző európai rendszerre – derül ki a The Moscow Timesban publikáló szakember, Dmitrij Gorcsakov írásából. 

Emiatt kaphat Ukrajna áramot a magyar rendszerből is most, amikor az ország áramgeneráló képessége a háború előttinek a negyedére csökkent az orosz légitámadások folytán. Az ukránok még egy további okból sem tudnák működtetni az erőművet: nincs meg az ehhez szükséges szakembergárdájuk. Az elfoglalás mellett szólhat ugyanakkor az, hogy két, még a szovjet időkben épült nagyfeszültségű (750 és 330 kilowattos) távvezeték köti össze az erőművet az ukrajnai Szumi várossal – viszont arról nincs információ, hogy ezek működőképesek-e.

Zavaros ukrán magyarázatok

Maguk az ukránok számos, egymásnak ellentmondó magyarázattal szolgáltak a a kurszki ellentámadás céljait illetően. Zelenszkij elnök emlékezetes mondata: foglyok ejtésével feltölteni a hadifogoly-cserealapot és esetleg javítani Kijev pozícióját a jövendőbeli tárgyalásokon. Az elnök legújabb verziója: ütközőzónát létrehozni Oroszország területén. 

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezérigazgatója szerint nőtt egy nukleáris incidens veszélye /  Fotó: AFP

Grossi szerint nőtt egy nukleáris incidens veszélye. A sajtóértekezleten elhangzott, hogy látott az erőmű területére hullhatott drón-roncsokat. Arról azonban nem beszélt, hogy ezek ukrán vagy orosz drónok voltak-e – valószínűleg ukránok. Az Interfax-Russia hírügynökség meg is jegyezte: Grossi még nem kész arra, hogy „rámutasson a felelősökre”. A TASZSZ kiemelte az IAEA-vezér a látogatás után elhangzott szavait, hogy 

az erőmű a normálishoz nagyon hasonló körülmények között működik.

A Kurszki Atomerőmű egyelőre legalább 30 kilométerre van a behatoló ukránok és a területvédő oroszországi alegységek zegzugos frontvonalától. Két részből áll, a múlt század 60-70. évei technológiai színvonalán épített Kurszk 1. négy RBMK-típusú reaktorából és a most épülő Kurszk 2. két, egyenként 1200 megawatt teljesítményű modern, az új paksiakéhoz hasonló, nyomottvizes VVER-TOI típusú reaktorából. Némi reményre ad okot, hogy moszkvai jelentések szerint – amelyeket egyes nyugati elemzők is alátámasztanak – a kurszki területen a frontvonalak befagytak, az ukrán nyomulás lefékeződött.

Az ukrán tüzérség simán eléri az atomerőművet

Ami nem jelenti a veszély elhárulását, hiszen az erőmű bőven 

  • az amerikai gyártmányú HIMARS-ek irányított rakétái hatótávolságán belül van. 
  • Sőt a németektől kapott PzH 2000-es ágyútarackok vagy az ukrán hadseregben működtetett hasonló, gumikerekes CAESAR 155 milliméteres messze hordó ágyúk is – irányított, rakéta rásegítéses gránátokkal – elérhetik az erőmű területét. 

Fogasabb kérdés, hogy az ukránok az amerikaiaktól kapott, GPS-jelekkel irányítható GBU-39/B-s 250 fontos (körülbelül 123 kilogrammos), akár 110 kilométert is a levegőben megtenni képes SDB-siklóbombákkal – amelyeket még meglévő MiG–29-es vagy Szu–27-es vadászbombázóik fedélzetéről indíthatnak jóval tízezer méter feletti magasságban, még bőven ukrán területről – mekkora veszélyt jelentenek a kurszki atomerőmű leállított reaktoraira és az egyetlen, még működő reaktorra. 

  • Az SDB-siklóbombák robbanóteste csaknem 100 kilogramm, a HIMARS 227 milliméteres kaliberű sztenderd rakétáé kilencven kilogramm körüli, mindkettő meg tudja rongálni az RBMK reaktortartályt vagy a hozzá csatlakozó hűtő-szabályzó berendezéseket. 
  • Az ukrán hadsereg jelenleg legnehezebb rakétafegyvere, a 268 kilogrammos robbanófejet hordozó, 300 kilométeres hatótávolságú taktikai ballisztikus rakétája, az MGM 140-es ATACMS kurszki bevetéséről, jelenlétéről még nem érkezett hír.

Oroszország légi fölényben van. Ez persze nem jelenti azt, hogy az Ukrajna területéről levegőből, repülőgép-fedélzetről indított cirkálórakéták, például az angol–francia Storm Shadow-k nem érhetik el az erőmű atomreaktorait. Számos nyugati politikus sürgeti Biden elnököt, hogy engedélyezze az amerikai alkatrészeket tartalmazó – például a Storm Shadow módosított, meghosszabbított hatótávolságú változatai – bevetését távolabbi oroszországi célpontok, például Moszkva ellen. 

Biden – mivel tart attól, hogy ez atomfegyver-választ válthat ki Moszkvából – eddig nem állt kötélnek.

Mit kell tudni Kurszk atomerőművéről?

Az első két kurszki RBKM-típusú reaktort, amelyek a múlt század hetvenes éveiben kezdtek el működni, és amelyek kitöltötték az előírt, majd meghosszabbított élettartamot, az oroszországiak már végleg leállítottak. A 3. számú reaktor technikai karbantartás miatt le van kapcsolva a hálózatról. A 3. és a 4. számú, a két leállítotthoz hasonló, de még működőképes „csernobili típusú” RBMK-reaktorokkal felszerelt erőműblokk még nincs védve olyan speciális pajzzsal (mint a későbbi VVER-modellek), amely megvéd a nagy erejű becsapódásoktól, akár egy kisebb személyszállító repülőgép közvetlenül a reaktorra zuhanásakor fellépő, a reaktort károsító erőktől. 

A Kurszk 2. új, első, 1200 megawattos reaktorát tavaly ősszel már a helyszínre szállították, de a helyére való beemelésre még nem került sor. Ez nem jelenti, hogy a Csernobil-típusú RBMK-reaktorokon nincs felülről védő pajzs. Csernobilban a 4.-es reaktor robbanásakor a csaknem ezertonnás, acélból és vasbetonból épített védőpajzs darabokra szakadt.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.