Ukrajna felélesztette a vitát az oroszországi militarizmusról, ami már bekerült a Rosszija v Globalnoj Polityike (Oroszország a Világpolitikában) című kül- és biztonságpolitikai folyóirat cikktémakörébe is. Mint a San Franciscó-i állami egyetemen tanító Andrej Cigankov, a külpolitikai tudományok professzora a fentebb említett folyóiratban publikált cikke alapállásként leszögezi,
a militarizmus a közvélemény és a vezetők reakciója a felismerésre, hogy az ország előtt álló célokat lehetetlen békés úton elérni
– és ez alól a Putyin-rendszer sem kivétel. Cigankov megfogalmazása ugyan igaz lehet, de például európai felfogás szerint sem a nemzetközi jognak, sem az államok közötti kapcsolatok minimumának, de még a közerkölcsnek sem felel meg. Még akkor sem, ha az oroszországi történelemben számos példája van ennek a megközelítésnek. Tegyük hozzá: a militarizmus a mai világ egyik meghatározó trendjévé, globális jelenséggé vált.
Cigankov cikke nemcsak azért érdekes, mert a Kreml-irányítók alkalmasnak ítélték közlésre – vagyis valamiféle, a világnak, a Nyugatnak szóló üzenetközvetítésre –, hanem mert a szerző a Szovjetunióban nőtt fel (1964-es születésű), 1991-ben a moszkvai presztízsegyetemen, az MGU-n szerzett kandidátusi fokozatot, és 2000-ben már Kaliforniában volt, ahol elérte a doktori fokozatot. Cigankov résztvevője az oroszországi gondolatgyárnak, a Valdaj Klubnak.
Európa elemzőit befolyásolja a földrajzi közelség mellett a tudat, hogy az USA katonai támogatása nélkül könnyen a moszkvai hadsereg zsákmányává válhatnak. Ezzel szemben az amerikai gondolkodók – talán az országuk súlya, katonai ereje folytán rájuk nehezedő felelősség miatt is – „reálpolitikusabban” ítélhetik meg a putyini Oroszországot. Moszkva cselekedeteit bele tudják illeszteni a John Mearsheimer amerikai politológusprofesszor által kidolgozott „offenzív realizmusba”, korunk anarchikus világrendjébe, az államok agresszivitásának növekedése elméletébe. Még az amerikai „szilovikik” közé sorolható quanticói tengerészgyalogos-egyetem (MCU) hallgatója, Evan Kerrane őrnagy doktori disszertációja is ezt tükrözi. Kerrane találó megállapítása szerint a militarizmus az oroszországi vezetés „stratégiai lencséje”, amelyen át a világ dolgait szemléli.
Ám a régi-új oroszországi militarizmus nem oldja meg az országot nyomasztó problémákat. Cigankov elmélete szerint a mai orosz militarizmus legalább háromféle megközelítésmódot próbál összeolvasztani:
1. A feltételezéseket, hogy a militarizmus ösztönzi a belső gazdasági és szociális felemelkedést, képes Oroszországból valódi nagyhatalmat kovácsolni, amelynek fejlett katonai-ipari komplexuma van és a győztes állam nacionalista ideológiája hatja át.
2. Oroszország militaristái, nagyrészt az erőszakszervezetek tagjai vagy a hozzájuk közelállók, a szilovikik, meg vannak győződve róla, hogy az ukrajnai (sikeres) katonai beavatkozás megszabadítja Oroszországot és a világot a nyugati „igától”, és előmozdítja a posztnyugatos világrend kialakulását.
3. Az ukrajnai hadjárat sikeres lezárása megszívlelendő lecke Eurázsia és a világ többi része népeinek, hogy Oroszországgal komolyan kell számolni. Emellett tisztelni illik Moszkva katonai erejét és az azon alapuló érdekeket, azok érvényesítését, és oda kell figyelni a Kreml által javasolt politikai megoldásokra.
Mindhárom megközelítésmód egyazon tőről fakad: az állam, a rendszer tehetetlenségéből, hogy az előtte álló feladatokat a polgári fejlődés útján oldja meg. Súlyos megállapítás ez Cigankovtól. De mit ajánl a dilemmára a Kaliforniában dolgozó szerző?
Eurázsiában egy olyan többpólusú világrendnek kell kialakulnia, amely garantálja az egész emberiség számára a békét és a felvirágzás lehetőségét – írja, hozzátéve, hogy mindez a nyugati hegemónia romjain kell hogy létrejöjjön.
Tegyük hozzá, hogy Eurázsiát emlegetve Oroszország mellett a vele szoros szövetségben működő Kínára és a Moszkvához ismét közeledő Indiára is gondolni kell. Kína fegyveres ereje az oroszországinak legalább a kétszerese, katonai költségvetése pedig a háromszorosát is meghaladja vásárlóerő-paritáson, PPP-alapon számolva. Noha lakosságszámban India már Kína fölé nőtt, de 2024–2025-ös katonai költségvetése legfeljebb a harmada lehet Pekingének, és Delhi a növekvő nemzetbiztonsági kockázatok ellenére sem emeli meg.
Cigankov cikkéből is kitűnik a dilemma: Oroszország merre keresse új helyét a világban, miután szakított a Nyugattal, és Kelet felé fordult? Erre utal az amerikai-orosz szerző, megállapítva, hogy noha az ukrajnai konfliktus területi jelleget ölt, de a gyökerek mélyebbre, Oroszország új helyzete biztonsági és gazdasági-energetikai pilléreiig, az „Orosz Világ” megőrzéséig nyúlnak le.
Ám a gyökerek elemzésekor a Nyugat érdekeit, törekvéseit sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ukrajnában összecsattannak a globális ambíciók, a nyugati vezetésű világrend és Moszkva vele való radikális szembekerülése között. Az amerikai-orosz szerző folyamatként kezeli a hasonló motívumok alapján létrejött hidegháborús szembenállást, amely a Szovjetunió széthullása után is fennmaradt, és új szakaszba lépett. Ennek kapcsán utal a 2008-as grúziai „rövid háborúra”. Amit Cigankov „katonai önigazolásként” értékel és akár utalásként is értelmezhető, hogy ez lehetett az Ukrajna elleni támadás „előjátéka”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.