A 2024-es nyár volt a mérések kezdete óta a legmelegebb – derült ki a Copernicus Climate Change Service jelentéséből. Méréseik szerint egész Európában átlagosan 1,54 fokkal volt melegebb, mint az 1991–2020 közötti átlag. A korábbi rekordév a 2022-es volt.
Az idei augusztus sorozatban a 13. hónap volt, amikor a globális átlaghőmérséklet 1,5 fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet – írta a BBC.
A mostani nyár úgy lett rekordmeleg Európában, hogy az Egyesült Királyság lefelé húzta az átlagot, miután 2015 óta ez volt a leghűvösebb nyár a szigetországban.
Az idén a globális átlaghőmérséklet 0,7 fokkal haladta meg az 1991–2020 közötti időszak átlagát. Ez szintén rekordmagasnak számít. A Copernicus Intézet arra számít, hogy a 2024-es év lesz Európa eddigi legmelegebb éve. Ezeket a kilátásokat pedig tovább rontja, hogy az előző rekordév a tavalyi volt.
Az ezen a nyáron tapasztalt, a hőmérséklettel kapcsolatos szélsőséges események csak intenzívebbek lesznek
– ezt a Copernicus igazgatóhelyettese, Samantha Burgess mondta.
A Copernicus szerint a globális felmelegedés elsődleges oka az emberi szennyezés, az elmúlt két év rekordmagas hőmérsékletét ugyanakkor nem csak ez okozta. Az általános felmelegedést tovább fokozta például az El Nino természeti jelenség is.
Az El Nino röviden a tengerfelszín természetes felmelegedését jelenti a Csendes-óceán keleti részén. A jelenséget 2023 júniusa és 2024 májusa között figyelték meg. Ebben az időszakban az óceán felszíni rétege jobban felmelegítette a légkört, ami felmelegedést és aszályt okozott a világ több pontján. A Copernicus kiemelte, hogy bár az El Nino véget ért, de a hatásai még 2024 végéig érezhetők lesznek.
Az Ausztrál Meteorológiai Szolgálat közölte, hogy a Csendes-óceán az El Nino végével a hűvösebb, La Nina szakaszba lép.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.