A nyugati nagy hatótávolságú fegyverek, különösen a Storm Shadow rakéták bevetésének engedélyezése mélyen az orosz területekre újabb lépést jelentene az eszkaláció felé. Vlagyimir Putyin egyértelművé is tette, hogy ez csak a NATO országok hathatós együttműködésével valósulhatna meg, mivel Ukrajna nem rendelkezik megfelel technológiával ezen fegyverek hatékony használatához. Ennek megfelelően egyértelművé tette, hogy egy ilyen jellegű döntés a háború arculatát is megváltoztatná.
Szeptember 13-án magyar idő szerint az éjjeli órákban Washingtonban tárgyalt Joe Biden amerikai elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök. A találkozót követően a politikusok nem nyilatkoztak Kijevnek az Orosz Föderáció mélyére történő nyugati fegyverekkel való csapásra vonatkozó tilalmának feloldásáról. Elemzők úgy vélik, Washington és London továbbra is tart a Moszkvával való éles összetűzéstől, mert Vlagyimir Putyin a lehető legvilágosabban felvázolta a „vörös vonalakat”, figyelmeztetve, hogy az Orosz Föderáció ezt a NATO közvetlen részvételének tekinti az ukrajnai konfliktusban.
„Ne számítsanak ma nagy bejelentésekre” – mondta John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az újságírókkal tartott tájékoztatón szeptember 13-án, pénteken még a nagy találkozó előtt.
Nem változott az álláspontunk arról, hogy Ukrajnának nagy hatótávolságú képességeket biztosítunk Oroszországon belüli használatra
– tette hozzá.
Kirby néhány órával Keir Starmer brit miniszterelnöknek a Fehér Házba tett hivatalos látogatása előtt beszélt, ahol Starmer Joe Biden elnökkel megvitatta annak lehetőségét, hogy Ukrajna angol-francia rakétákkal mélyebbre csaphasson orosz területre. Starmer Bidennel is beszélt erről, mert a Storm Shadow rakétáknak amerikai alkatrészei vannak. A The New York Times már csütörtök este bejelentette, hogy a Fehér Ház nem fogja támogatni az ukrán kérést, részben azért, mert az amerikai hírszerzés azt sugallta, hogy Oroszország úgy válaszolhat, segít Iránnak megtámadni az amerikai erőket a Közel-Keleten.
Nem csak az eszkalációs dilemma tartja vissza az amerikaiakat. A Fehér Házban és a Pentagon csúcsán szkepticizmus uralkodik azzal kapcsolatban, hogy hasznos-e, ha Kijev csapást mérhet Oroszországba a (néhány) Storm Shadow rakétával: ez egy további fegyver, de nem elég a háború megnyeréséhez. Állítólag körülbelül 200 orosz bázis található a hatókörükön belül, de Moszkva fegyvereinek és lőszereinek nagy részét már távolabb helyezte a határtól.
Joe Biden amerikai elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök megerősítette, hogy támogatják Ukrajnát, de hátráltatták Kijevet azzal, hogy nem jelentettek be határozatot a nagy hatótávolságú rakéták orosz terület elleni bevetésének engedélyezéséről. Nagyok voltak a várakozások a két vezető találkozójával kapcsolatban, de végül nem hozta meg azt a bejelentést, amit Kijev remélt. Starmer a találkozó után újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy a megbeszéléseket „az emberek szélesebb csoportjával” folytatják az ENSZ Közgyűlésének New York-i magas szintű ülésének hetében. „Ez a találkozó nem szolgált konkrét döntés meghozatalához” – mondta Starmer, aki megvédte Ukrajna jogát a védekezéshez, és kijelentette, hogy a NATO továbbra is támogatja Ukrajnát. A rakétakérdés nem jelent meg a találkozó záró közleményében, amelyben mindkét fél „megerősítette Ukrajna megingathatatlan támogatását, mivel az továbbra is védi magát az orosz agressziótól”, sem azokban a nyilatkozatokban, amelyeket a két vezető a médiának adott az ülés előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.