Az ukrán légierő hadgyakorlatot hajtott végre a németek által szállított Skynex légvédelmi rendszerrel.
Mindennek előzménye, hogy 2024 májusának végén a német kormány bejelentette, hogy újabb tétel katonai segélyt szállít Ukrajnának – derült ki az ukrán légvédelem közleményéből.
Az Oerlikon Skynex egy kis hatótávolságú légvédelmi rendszer, amelyet a német tulajdonú, de svájci központú Rheinmetall Air Defence AG fejleszt és gyárt. A Skynex egy hálózatalapú, nyílt architektúrájú légvédelmi rendszer, amelynek elsődleges fegyverzete a távirányított, automatizált 35 milliméteres Oerlikon Revolver Gun Mk3 légvédelmi gépágyúkból áll. A mintegy 4000 méteres hatásos lőtávolsággal rendelkező gépágyúk a hagyományos légi célok, mint például
mellett drónok (UAS/UAV) valamint tüzérségi rakéták, aknagránátok és precíziós lövedékek ellen is hatásosak. A rendszer fejlesztése folyamatos: újabb felderítő eszközök és úgynevezett effektorok – fegyverek – fejlesztése és integrálása is folyamatban van a Skynexhez.
A Skynexet 2016-ban mutatta be a Rheinmetall, de a rendszer messze nem előzmény nélküli. Kifejlesztője a Rheinmetall Air Defence AG, amely a híres svájci Oerlikon Contraves vállalat jogutódja. Az Oerlikon neve sokáig egyet jelentett közepes kaliberű csöves légvédelmi fegyverekkel, és még ma is piacvezető ezen a területen.
Az Oerlikon nevéhez fűződik a 35 × 228 milliméteres gépágyúlőszer és a hozzá tartozó GDF gépágyú megalkotása, amely többek között a Gepard légvédelmi páncélos fegyverzetéül is szolgál. Az első radarvezérelt légvédelmi gépágyúrendszerük az Oerlikon Skyguard volt, amely az 1960-as években jelent meg.
Ez a rendszer még emberi jelenlétet kívánt az egyes lövegeknél.
Még a 2000-es években mutatták be az új 35 milliméteres Revolver Gun gépágyúkra épülő Oerlikon Skyshield rendszert, amely már teljesen automatizált volt: egyetlen irányító központból irányozható volt valamennyi gépágyú. A rendszer legújabb változata az Oerlikon Skynex, amely a tovább fejlesztett Revolver Gun Mk3 gépágyúkra épül, de más felderítő eszközök és effektorok is integrálhatóak hozzá.
Ahogy azt korábban megírtuk, a fegyvergyártó vállalatok degeszre keresik magukat az orosz–ukrán háborún. A német Rheinmetall az idei évben legalább 10 milliárd eurós bevételre számít. A cég vezérigazgatóját az oroszok megpróbálták megölni, azóta különleges védelem alatt áll.
Az ukrán cégről, a helyszínről és a gyártás beindításának időpontjáról nem árultak el részleteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.