Az Egyesült Államok öt legnagyobb hadiipari cége az előrejelzések szerint 2026 végére 26 milliárd dolláros cash flowt fog generálni, ami több mint kétszerese a 2021-es összegnek. A világ 15 vezető védelmi vállalata 2026-ra 52 milliárd dolláros szabad cash flow-t könyvelhet el, ami szintén duplája a 2021. végi állapotnak.
Európában az iparág óriásainak várhatóan több mint 40 százalékkal ugrik meg a forgalma. A hadiipari vállalkozások az orosz–ukrán háború kirobbanása után kezdték meg a termelés felfuttatását: az Egyesült Államok és az európai kormányok folyamatosan erősítik hadseregeiket és töltik fel készleteiket, miután Kijev felfegyverzését követően kiürültek a raktáraik.
A kormányzati kiadások növekedése rekordközeli magasságokba repítette a rendelésállományt. Ennek következtében megéri a hadiiparba beszállni, amit az új szereplők is igyekeznek kihasználni, miközben a nagy múltú társaságok is dúskálnak az üzletekben. Erre az egyik legjobb példa a 2020-ban még veszteséges, Rheinmetall, amelynek piaci értéke több mint négyszeresére nőtt 2022 februárja óta,
az árfolyam csak idén több mint 76 százalékkal erősödött.
A Magyarországon is aktív német fegyvergyártó az egyik legnagyobb haszonélvezője a háborús sokk okozta európai fegyverkezésnek. A német költségvetés által 2022-ben erre a célra félretett 100 milliárd eurós keretből például 30-40 milliárd kerül a Rheinmetallhoz a cég vezérigazgatója szerint. Az ugyanakkor nagy kérdés, hogy mihez kezdenek a rengeteg pénzzel.
A vállalatok már a közelmúltbeli új megrendelések áradata előtt is több milliárd dollárt fordítottak részvényeik visszavásárlására, s az összeg azóta csak nőtt és az elemzők szerint a jövőben sem állnak le vele a cégek. Egy másik tendencia, hogy a nagyobb szereplők felvásárolják a kisebbeket, illetve részesedést szereznek bennük.
Például a katonai járműalkatrészek gyártásával foglalkozó amerikai Loc Performance 950 millió dollárért került a Rheinmetall kezébe, míg az Egyesült Királyságban a BAE Systems kétévnyi együttműködés után, februárban felvásárolta a Malloy Aeronautics nevű startupot. Továbbá a gyárak bővítése és új üzemek építése is zajlik.
Az FT-nek nyilatkozó elemzők szerint a következő években tovább nőhetnek a hadiipari kiadások, azonban hosszabb távon a megrendelések visszaeshetnek, ha befejeződik az orosz-ukrán háború. Azt is fontos hangsúlyozni, hogy az iparágban meginduló felvásárlásokat a trösztellenes hatóságok egyelőre nem vizsgálják, de ez változhat a jövőben.
Új iparág született Magyarországon: ezermilliárdos üzlet a fegyvergyártás – térképen, hol vannak a hadiüzemekA hadiipari tevékenység nem ismeretlen Magyarországon, és ez még akkor is igaz, ha a kétezres évek elejére lényegében lenullázódott a szegmens. Aztán 2020 nyár végén bekövetkezett a fordulat, azóta pedig a reneszánszát éli a védelmi ipar. A soron következő kérdés, hogyan lehet a Magyarországon legyártott haditechnikát becsatornázni a nemzetközi piacokra. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.