Amerikai tisztségviselők aggódnak egy potenciálisan jelentős biztonsági előírás megsértése miatt, miután egy Iránnal kapcsolatban álló Telegram-fiók közzétett két állítólagos amerikai hírszerzési dokumentumot Izrael Irán elleni támadásra való felkészüléséről – írja a Visegrád 24. Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma és az FBI vizsgálatot folytat az Irán elleni izraeli megtorló csapással kapcsolatos, a közelmúltban kiszivárogtatott, szigorúan titkos dokumentumok forrásának megállapítására, amelyek az iráni támogatású milíciákhoz kapcsolódó távirati csatornákon jelentek meg. Egy forrás szerint a dokumentumokat valószínűleg az amerikai hadsereg egyik tagja szivárogtatta ki, s az ügy hasonló az ukrajnai háborúról szóló dokumentumok kiszivárogtatásához, amely 2023 áprilisában történt, és amely a Massachusettsi Légi Nemzeti Gárda egyik légierő tagjához kapcsolódott.
A gond azonban ennél nagyobb is lehet, hiszen az X közösségi oldalon már több orosz háborús mikroblogger is beszámolt képekkel arról, hogy az amerikai THAAD rendszert Izraelben, a Nevatim légibázis közelében telepítették le. Ezt a fegyverrenszert a US Army Missile Conmand 1. Space Brigade kezeli, és antiballisztikus rakétabázisként működik.
A THAAD az AN/TPY–2 radar segítségével követi nyomon az ellenséges ballisztikus rakétákat, amint azok az űrbe repülnek, és a radar irányítja a THAAD-rakétákat is, hogy megsemmisítse a beérkező ballisztikus rakétákat. A THAAD-rendszer működésbe lépésekor a korai figyelmeztető radar érzékeli a ballisztikus rakéták kilövéseit, és követi azokat a repülése során. Ez a radar alacsonyabb frekvencián működik, ami szélesebb érzékelési tartományt biztosít. Ahogy a rakéta eléri sebessége végfokozatát, a terminálradar aktiválja a magasabb frekvenciájú (11-12Ghz) X-sávú mikrohullámú radarját, ami lehetővé teszi, hogy nyomon kövesse és felé terelje az antiballisztikus rakétát. A tűzirányító központ határozza meg, hogy mely bejövő rakétákat célozza meg.
A Pentagon október 13-án arról számolt be, hogy a THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) ütege megerősíti kulcsfontosságú szövetségesének már amúgy is rendkívül hatékony légvédelmét. A THAAD a legfejlettebb és legerősebb rakétaelhárító rendszerek közé tartozik az amerikai arzenálban. Izrael már jelenleg is több, az Egyesült Államokkal közösen kifejlesztett légvédelmi rendszert használ a különböző távolságból kilőtt drónok és rakéták elhárítására; ilyen a Vaskupola, a Dávid Parittyája és a Nyíl.
Az USA döntése azután született meg, hogy Irán több száz rakétával támadta október elsején Izraelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.