Lakáspolitikai koncepciót fogadhat el a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán – erről is beszélt Kiss Ambrus egy keddi háttérbeszélgetésen. A főpolgármesteri hivatal főigazgatója ennek több pontját is ismertette, ezek között pedig van olyan, ami kifejezetten meglepő.
A fővárosi vezetés egyetért azzal a törekvéssel, hogy a kormányzat fel kíván lépni a lakhatási válsággal szemben. Ugyanakkor úgy értékelik, hogy a kilátásba helyezett intézkedések ehhez kevesek, ezért további lépések szükségesek. Karácsony Gergely egy tíz pontból álló programot terjeszt be, amelyhez a kormány támogatását is kérik.
Például ahhoz, hogy a korábban az EU-val kitárgyalt TOP-os, összességében 20 milliárdos pályázati felhívásokat jelentesse meg még az idén, ezek ne maradjanak a csőben. Egyetértenek a rövid távú lakáskiadás, kvázi az Airbnb szabályozásával is. Azt viszont el akarja érni Budapest vezetése a kormánynál, hogy a hatálybalépést szűkítse le, és a lehető legrövidebb felkészülési időt adja. Azt is javasolják, hogy a kapcsolódó adóelőírások is módosuljanak. Támogatják, hogy a rövid távú lakáskiadás adóterhei növekedjenek, de a hosszú távúnál adócsökkentést akarnak:
Ezzel azt akarják elérni, hogy azok, akik nem forgatják be a lakásukat az albérletpiacra, ezt megtegyék.
Kiss Ambrus ezt követően jelentette be a legfajsúlyosabb és talán a legnagyobb visszhangra esélyes fővárosi elképzelést a lakhatási válság enyhítésére. Azt vetették fel ugyanis, hogy a kormány tiltsa be és hirdessen ki kétéves moratóriumot
az EGT-térségen kívüli állampolgárok esetében a budapesti lakásvásárlásra.
Az Európai Gazdasági Térség (EGT) az Európai Unió és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagjai által létrehozott intézmény, lényegében az Európai Unió egységes piacának kiterjesztése. A fővárosi felvetés azt jelentené, hogy az ezen kívüli állampolgárok ne juthassanak ingatlanhoz Budapesten. Egy ilyen döntés a piaci tapasztalatok alapján főleg a kínaiakat sújtaná, de ugyanúgy érintettek lennének az oroszok vagy az arabok is.
Amikor erre a Világgazdaság rákérdezett, Kiss Ambrus úgy reagált, hogy azt a gyakorlatot szeretnék felszámolni, hogy külföldiek vagyonelemként vásárolnak a fővárosban lakást, de egyébként üresen állnak. Ez ugyanis szűkíti a kínálatot. Részletes adatokat erről nem osztott meg, de azt kiemelte, hogy máshol is működik ilyen szabályozás, és ez nem tekinthető diszkriminatívnak.
Azt is kezdeményezik a kormánynál, hogy töröljék el azt a rendeletet, hogy az új lakások építéséhez parkolóhelyek létrehozását is hozzárendelik. Ez ugyanis akadályozza a funkcióváltás lehetőségét, vagyis hogy például egy korábbi iskolai épületben lakásokat hozzanak létre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.