David Baker, Demis Hassabis és John Jumper kapta idén a kémiai Nobel-díjat, a fehérjék és fehérjeszerkezetek terén végzett kutatásaikért – a Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai stockholmi bejelentése szerint.
A Universiy of Washington seattle-i kampuszán dolgozó Baker 2003-ban hozott létre egy új fehérjét, és azóta számos másikat is, amelyeket gyógyszerekben, oltásokban, nanoanyagokban és apró szenzorokban is felhasználnak, míg a Google Deepmind londoni irodáiban dolgozó Hassabis és Jumper a meserséges intelligencia segítségével képes volt mintegy 200 millió fehérje szerkezetét megjósolni – derül ki az NPR tudósításából.
Heiner Linke, a Nobel-díj kémiai bizottságának elnöke szerint a páros lehetővé tette, hogy gyakorlatilag minden ismert, a természetben előforduló fehérje bonyolult szerkezetét megjósoljuk. Baker munkásságával pedig a tudósok egy másik álma teljesült, lehetővé téve, hogy a természet többfunkciós eszközét a saját céljainkra használjuk.
Az általa megalkotott számítógépes modellekkel teljesen új fehérjéket lehet létrehozni.
Érdekesség, hogy idén a fizikai Nobel-díjat is a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó kutatásokért ítélték oda, a gépi tanulás két úttörőjének, John Hopfieldnek és Geoffrey Hintonnak.
A Nobel-díj teljes összege 11 millió svéd korona (388 millió forint). A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.