A NATO a jövő héten egy régóta tervezett, nagyszabású nukleáris gyakorlatot tart – közölte a szövetség vezetője csütörtökön, néhány héttel azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, megváltoztatja hazája atomdoktrínáját, hogy elriassza Ukrajna nyugati szövetségeseit az országa elleni támadásoktól.
A „Steadfast Noon” gyakorlat hétfőn kezdődik és körülbelül két hétig tart. A gyakorlatot Belgium és Hollandia vezeti, nyolc katonai bázist használ, és 13 nemzet kétezer katonája és 60 repülőgépe vesz részt benne. A gyakorlatot több mint egy évtizede minden évben nagyjából ugyanabban az időpontban tartják.
Az akcióban bombázók és vadászrepülőgépek vennének részt, nukleáris robbanófejekkel a fedélzetükön, ám éles lőszert nem használnának. A gyakorlat nagy részét Oroszországtól mintegy 900 kilométerre, az Északi-tengeren tartják.
Egy bizonytalan világban létfontosságú, hogy teszteljük és megerősítsük a védelmünket, hogy ellenfeleink tudják: a NATO készen áll és képes reagálni bármilyen fenyegetésre
– nyilatkozta Mark Rutte, a NATO új főtitkára az Assoicated Pressnek.
Angus Lapsley, a NATO védelmi politikáért és tervezésért felelős főtitkárhelyettese szerint a gyakorlat célja annak bizonyítása, hogy a szövetség 32 tagországát érő bármilyen fenyegetés elhárítására való képesség hiteles, amit „bármelyik ellenfélnek valóban rendkívül komolyan kell vennie”.
Lapsley elmondta, hogy a NATO figyelemmel kíséri Észak-Korea nukleáris hatalommá válását, Kína nukleáris képességeinek gyors bővülését és az iráni fejleményeket – „de nyilvánvalóan a legjobban Oroszország aggaszt minket”.
A NATO-főtitkár meghirdette a nukleáris elrettentés politikáját
A nukleáris elrettentés politikájához térne vissza a NATO, legalábbis Jens Stoltenberg erre utalt egy beszédében. A főtitkár közölte, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének erőt kell mutatnia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.