Kína szombaton tart tájékoztatót a tervezett költségvetési politikájáról. A növekedést és a gazdasági fellendülést megcélzó fiskális politikát Lan Fo’an pénzügyminiszter ismerteti majd, és válaszol az újságírók kérdéseire. A bejelentésre kihívásokkal teli gazdasági helyzetben kerül sor. Kína tőzsdei ralija veszített lendületéből, a gazdasági tervezési hivatal pedig a vártnál gyengébb ösztönző intézkedéseket jelentett be a kormány előző, szeptemberi tájékoztatóján. A jelenlegi helyzetben veszélybe került a 2024-re kitűzött, 5 százalék körüli növekedési cél is.
A most belengetett fiskális ösztönzők hírére a piacok is kicsit kezdenek megnyugodni. A kínai CSI 300 index veszteségei mérséklődtek, az offshore jüan pedig 0,2 százalékkal növelte értékét.
Az elemzők a költségvetési kiadások növelésére számítanak a lassulás megfékezése érdekében. A nagybankok, mint a Morgan Stanley és a HSBC Holdings, 2 ezer milliárd jüanos ösztönzéssel számolnak, míg a Citigroup 3 ezer milliárd jüanra saccolja ezt az összeget. Az elemzők szerint a helyi önkormányzatok finanszírozásának támogatása, infrastrukturális beruházások, a fogyasztás fellendítése és a bankok feltőkésítése is a gazdaságélénkítő csomag része lehet – írta a Bloomberg.
Oslo, Budapest, Kijev és Belgrád álltak annak a listának a legkedvezőbb helyein, amely az európai fővárosok euróban megadott bruttó lakossági áramárai szerepelnek. A sorrendet elemzésében a finnországi VaasaETT határozta meg (ahogyan minden más hónapban is) a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint az Energie-Control Austria megbízásából. Míg a Budapestre kapott áram- és gázárak szabályozási okokból Magyarország egészére érvényesek, addig más országokban vannak a helyi fővárosétól eltérő árak is.
A töredékét fizetjük az európai átlagnak, viszont aki átlépi az átlagfogyasztási értékeket,
A 20 százalékos átlagfogyasztás-túllépéssel a hazai gázár a hatóságilag befagyasztottnak már több mint a kétszeresét fizeti,
ami 5,24 eurócent volt szeptemberben. Igaz, ez még így is a negyedik legalacsonyabb uniós és az ötödik legalacsonyabb európai tarifának számított. A svéd árak pedig azért kiemelkedően magasak, mert az ottani szolgáltató nagyon kevés háztartást lát el földgázzal.
Augusztusban kedvező adatok érkeztek a kiskereskedelemből: úgy havi, mint éves alapon bővülni tudott a forgalom: 4,1, illetve 0,8 százalékkal. Míg tehát az előző hónapokban a kiskereskedelem rendre a várakozások alatt teljesített, és nem érte el azt a növekedési ütemet, amelyet a reálbérek emelkedése indokolt volna, a mostani adat már jelzi azt a növekedési szintet, amelyet úgy nagyjából elvárhatunk egy 9-10 százalékos reálbér-emelkedés mellett – értékelte az augusztusi kiskereskedelmi adatokat Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Mint írtuk, idén másodjára sikerült 4 százalék fölé emelkednie a hazai kiskereskedelmi forgalomnak, a kedvező adat főképp az élelmiszerüzletek kiugró, közel 8 százalékos forgalomnövekedésének köszönhető.
Vásárlási lázról még messze nincs szó, de jól látszik, hogy fokozatosan oldódik a lakosság óvatossága.
Ahogy az várható volt, tovább emelkedett Magyarországon az üzemanyag ára – jelentette hétfőn a Holtankoljak. Az üzemanyagár-figyelő blog szerint ugyanis keddtől újra drágult a hazai üzemanyag. Ráadásul ez most általános áremelés lesz:
a benzin nagykereskedelmi ára 3 forinttal, a gázolajé 6 forinttal lett drágább. Szombaton ismét emelkednek az árak, a benzin beszerzési ára bruttó 6 forinttal, míg a gázolajé bruttó 5 forinttal nő.
Erről a nagykereskedők döntöttek, és nagy kérdés, hogy a benzinkutasok ebből mennyit hárítanak át a járműtulajdonsokra. Az előző áremelések esetében azt lehetett tapasztalni, hogy a nagykereskedelmi áremelésnél valamennyivel alacsonyabb mértékben érvényesül a drágulás a töltőállomásokon. Ezért most az alábbi átlagárakkal lehet számolni:
95-ös benzin – 597 Ft/liter,
gázolaj – 608 Ft/liter.
A Rostec orosz állami cég újabb Szu–34-es harci repülőket adott át a légierőnek. A vadászgépeket szárazföldi és tengeri célpontok megsemmisítésére, valamint az ellenséges légvédelem felderítésére és kiiktatására tervezték – írta szerdai közleményében a vállalat.
Szu–34-es vadászgépeket már korábban is állított hadirendbe az orosz légierő. Az ukránok többet is kilőttek belőlük idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.