Izrael és a libanoni Hezbollah közel állnak egy tűzszüneti megállapodás nyélbeütéséhez. A megállapodás a fegyverropogás 60 napos felfüggesztését jelentené, a Hezbollah harcosai a Litani folyótól északra, a libanoni hadsereg pedig délre vonulna – közölte Michael Herzog, Izrael amerikai nagykövete az izraeli hadsereg rádiójában hétfőn.
Az Egyesült Államok által kidolgozott javaslat az ellenségeskedések 60 napos felfüggesztését tartalmazza, amelynek során a Hezbollah harcosai a Litani folyótól északra, az izraeli határtól mintegy 30 kilométerre vonulnának.
Izrael szeretné, ha a Hezbollahtól független libanoni hadsereg vonná uralma alá Libanon déli részét és segítené az ENSZ békefenntartóit. Ezen túl az izraeli kormány azt is el akarja érni, hogy ha a Hezbollah megsérti a megállapodást, akkor lecsaphasson az erőire. A libanoni kormány és a Hezbollah azonban visszautasította ez utóbbi a követelést.
A hadsereg rádiója szerint, amint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök aláírja a tűzszüneti megállapodást, az amerikaiak azt elviszik a libanoni fővárosba, Bejrútba, ahol az ottani kormánytisztviselők közvetítenek a terrorszervezethez.
A Hezbollah kezdetben azt mondta, hogy addig nem hagyja abba Izrael támadását, amíg nem lesz tűzszünet Gázában, de a katonai veszteségek elszenvedésével enyhített álláspontján.
A két fél azóta áll katonai konfliktusban, hogy a Hezbollah tavaly október óta izraeli területeket támad szolidaritásként a Hamásszal. A konfliktus szeptemberben fokozódott, amikor az izraeli hadsereg bevonult Libanonba, hogy véget vessen ennek.
Az Irán által támogatott csoport súlyosan meggyengült az elmúlt két hónapban, azonban még mindig képes napi több rakétát kilőni Izraelre és ellenállni a szárazföldön. Vasárnap a Hezbollah legalább 250 rakétát és drónt lőtt ki Izraelre, több embert megsebesítve, az izraeli légierő pedig libanoni célpontokat támadott.
Az elmúlt hetekben más izraeli és amerikai tisztviselők is hasonló kijelentéseket tettek, de
továbbra sem világos, hogy a Hezbollah elfogadja-e a megállapodást.
A Hezbollahot és a Hamászt az Egyesült Államok és számos más ország, köztük Magyarország, terrorszervezetnek tekinti.
Az Egyesült Államok a béketervet már októberben előkészítette, ám nem sikerült eddig elfogadtatnia.
Libanon a totális összeomlás szélén áll
Josep Borrell szerint még a libanoni elnökválasztás előtt tűzszünetet kell hirdetni az országban. A libanoni népnek sürgősen szüksége van most már egy államfőre az ország szuverenitásának helyreállításához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.