Az érettségik nem maradnak el, hanem csak írásbeli vizsgát kell tenniük a tanulóknak – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Maruzsa Zoltán. Az államtitkár hozzátette: elvetették az októberi halasztás ügyét, és szóbeli vizsgát csak a speciális nevelést igénylő gyermekek tehetnek, illetve azok a diákok, amiből ezt az adott tárgy megköveteli.
Az államtitkár hozzátette: akinek nem halaszthatatlan az idei érettségi, az lehetőség szerint várjon vele a jövő évig. A politikus elmondta: minden iskolában kötelező lesz betartani a távolságtartás szabályait.
Kiemelte, erről egyelőre a kormány nem döntött, várhatóan, jövő szerdán születik erről döntés. Mindenesetre május negyedikére tervezik az érettségik megtartását.
Azoknak, akik idén érettségiznének, a lehető legrövidebb, a legkevesebb személyes kontaktussal járó vizsgát kell szervezni – emelte ki, azt is hangsúlyozva, hogy senkinek sem kötelező érettségizni, amennyiben idén nem felvételizik.
Ismertette: ezért szóbeli és gyakorlati vizsgákat a javaslat alapján nem tartanának, csak írásbeliket szerveznék, amivel felére csökkenthető a vizsgaesemények száma, és valamennyi 14 nap alatt lebonyolítható. A másfél méteres távolságnak minden érintett között meg kell lennie, egy helységben maximum 10 ember tartózkodhat – hívta fel a figyelmet.
Szóbeli vizsgát csak azon tárgyak esetében tartanának, amelyekből csak ilyen módon lehet levizsgázni és azoknak a sajátos nevelési igényű diákoknak szerveznének szóbelit, akik felmentést kapnak az írásbeli vizsga alól. Ez 320 ezer szóbeli helyett mindössze 4500 vizsgaeseményt jelentene.
Maruzsa tájékoztatása szerint javaslatuk tartalmazza az érettségi bizonyítvány megszerzése előtti szintemelő vizsgák törölését is.
Ez 113 ezer érettségi jelentkezésből mintegy 30 ezret érintene, így legfeljebb 73 ezer érettségiző maradhatna.
A vizsgák időzítéséről azt mondta: ha a járványügyi helyzet romlik, akkor minél előbb, ha javul, akkor minél későbbre kell azokat ütemezni május-június folyamán.
Jelenleg arra készülnek, hogy május 4-én elkezdjék a vizsgákat
– közölte Maruzsa, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a javaslatokról várhatóan a jövő szerdai kormányülésen dönt a kabinet.
A nemzetközi helyzetre térve az államtitkár beszámolt arról is, hogy az európai országok vagy az év végi eredményekből számított jegyekkel adják ki az érettségi bizonyítványt, vagy technikailag egyszerűsítik, rövidítik a vizsgákat. Ismertetése szerint az európai uniós országok többsége még nem hozott döntést az érettségik lebonyolításának mikéntjéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.