Jelenleg 169 kátyút tart nyilván a Budapest Közút Zrt. a kezelésük alá tartozó fővárosi úthálózaton – közölte a VG.hu-val a társaság. Az úthibák száma ezek szerint dinamikusan változik, egy héttel korábban ugyanis még kétszer ennyi, 324 kátyút jelentett a fővárosi közúthálózatért felelős vállalat az Infostart.hu érdeklődésére.
A VG.hu kérdésére adott válasz szerint
tavaly összesen 43 141 burkolathibát korrigált a vállalat, ebbe a magas számba a kátyúk mellett beletartoznak az olyan egyéb lokális úthibák, mint az erőteljes süllyedések, felgyűrődések, valamint a repedezett felületek javítása is.
A Budapest Közút állítása szerint 2018-ban minden általuk regisztrált úthibát kijavítottak, „nem hagytak ott egyet sem”.
Javítási munkálatokra hozzávetőlegesen 422 millió forintot fordított a társaság, amely 5630 tonna aszfaltot használt fel ezek során, vagyis tonnánként átlagosan 75 000 forintot költött a fővárosi útkezelő.
A Budapest Közút az elvégzett munkálatokról egy kerület szerinti kimutatást is eljuttatott portálunkhoz. Ebből kiderül, hogy
Utóbbi városrész kiemelkedik a javításra felhasznált aszfalt mennyisége – 635 tonna – és a lefedett úthibák kiterjedése –4300 négyzetméter – szempontjából is.
A legkevesebb burkolati sérülés a kisebb területű belső városrészekben, Erzsébetvárosban (229), az I. kerületben (327), valamint a Belvárosban (338) keserítette az úthasználók életét.
A legtöbb aszfaltot a XV. kerület mellett a III., valamint a XVII. kerületben használták fel az utak javítására, egyenként félezer tonna nagyságrendben. Összehasonlításul, az V., VI. és VII. kerületekben együttvéve is csak 94 tonna aszfalttal burkolták le az utakat.
Természetesen a kerületek mérete és az úthibák száma erősen korrelál, érdekes viszont, hogy a burkolati hibáktól leginkább sújtott XVIII. kerületben a legkisebb ezek átlagos mérete, mindössze 0,39 négyzetméter, míg az I. kerületben a legnagyobb – 1,59 négyzetméter –, ahol egyébként az egyik legritkább az úthibák előfordulása.
A kijavított budapesti útburkolati hibák mérete átlagosan 0,84 négyzetméter, vagyis Pestszentlőrincen feleakkora, a Budavárban pedig kétszer nagyobb az úthibák jellemző mérete a fővárosi átlagnál.
Az autósok tavaly 384 úthiba okozta gépjárműkárhoz kapcsolódó kárigényt nyújtottak be a Budapest Közúthoz, a részletes kivizsgálásokat követően az esetek 45 százalékában bizonyult jogszerűnek és megalapozottnak a kárigény.
Összességében így mintegy 20 millió forintot fizetett ki a társaság 2018-ban úthibák okozta gépjárműkárokhoz és az azokhoz kapcsolódó költségek teljesítésére, káresetenként jellemzően 25-125 ezer forint közötti összeget.
Az útfenntartó portálunknak hangsúlyozta, a kárrendezési eljárások lefolytatásába nem vonnak be biztosító társaságokat, a kárrendezési eljárások költségeit, valamint a kártérítési összegeket saját pénzügyi fedezetükből teljesítik.
A Budapest Közút Zrt. látja el a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő utak, hidak, műtárgyak, egész Budapesten a forgalomtechnikai létesítmények, valamint a nem fővárosi tulajdonú, de a közösségi közlekedés által igénybe vett utak üzemeltetési és fenntartási feladatait. Összesen mintegy 5000 kilométernyi úthálózat, 320 közúti és gyalogos híd, felüljáró – köztük 13 Duna- és Dunaág-híd -, 72 közúti és gyalogos aluljáró, 15 magasságkorlátozó kapu és egyéb műtárgy tartozik a társaság kezelésébe.
Korábbi cikkünkben beszámoltunk az országos kátyúhelyzetről is a Magyar Közút Zrt. adatai alapján. A társaság tavaly összesen 7,7 milliárd forint értékben, mintegy 78 ezer tonna aszfaltot használt fel a fenntartása alá tartozó 32 000 kilométernyi országos közúthálózaton.
A Magyar Közúthoz tartozó teljes kiépített úthálózat több mint fele (54 százalék) a leggyengébb, „rossz” burkolati besorolású, ez több mint 17 ezer kilométernyi utat jelent. Ezzel szemben az útfenntartó kezelésében álló utak mindössze tíz százalékának felülete jó minőségű.
A vállalathoz 2018-ban 1536 úthibához kapcsolódó kárbejelentés érkezett. Ebből összesen 639 esetben bizonyult jogosnak a bejelentés, ezekre összesen 43,2 millió forintot fizetett ki az útkezelő – ez bejelentésenként 67,6 ezer forintot jelent átlagosan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.