Dutka Sándor az 1970–1980-as évektől a 2010-ben bekövetkezett haláláig aktív tagja volt az akkori műtárgy- és régiségkereskedelemnek. Hatalmas naiv művészeti gyűjteményt hozott létre, szponzorált roma művészeket, kiadott két Aukciós Index lexikont, amelyekben nyilvánossá tette az árverések leütési árait, többszereplős vásárokat szervezett, és közben működtette régiségüzletét a volt Bástya mozi mellett, a Dohány utcában.
1985-ben Dutka Sándornak, még mint az Új Tükör újságírójának, lehetősége nyílt Bécsben egy kiállítást és vásárt rendezni magyar képekből a Kultúra külkereskedelmi vállalaton keresztül, 1987-ben már magángalériát nyitott Budapesten a Rákóczi úton. 1990-ben aktív közreműködője volt a Magyar Műkereskedők Egyesülete létrejöttének. Keresett kötete a Magyar művészet a világ aukciós piacain (1980–2004), amely a magyar művészek külföldi aukciós árait dolgozza fel mintegy hatezer árverés adataival.
Mindezeken túl a magyar karikaturistáknak rendezett Európa-szerte kiállításokat. Erre valószínűleg a Lapkiadó Vállalat segítségét vette igénybe, és használta a cég infrastruktúráját. Abban az időben a vezérigazgató, Siklóssy Norbert köztudottan sokaknak adott lehetőséget hol „csak” a megélhetésre, hol közös vállalkozásokra.
Dutka Sándor hagyatékából egy hatalmas útiládából most került elő az április 27-én 17 órakor árverésre kerülő kollekció.
A művek kiállítási anyagként egyen méretűre nagyítottak (ez minden valószínűség szerint a Lapkiadó Xerox-üzemében történt, és egyenpaszpartuval lettek ellátva. A Xerox-másolatól nem kell félni, egyszerűen csak egy korabeli sokszorosítási technika, amelyet ma már nem használunk, ezért is érdekes. A művészek, hogy az egyediség garantálva legyen, a sokszorosítás után kézjegyükkel látták el a műveket, néhányuk még utólagosan akvarellel vagy zsírkrétával is színesítette őket.
A láda, amelyből a karikatúrák előkerültek, egy kiállítás teljes anyagát tartalmazta, a tetején a címzésen egyszerűen annyi szerepel: Magyar Kulturális Intézet Stuttgart.
A karikaturisták közt a nyolcvanas évek nagy neveit találjuk: Balázs-Piri Balázs, Dallos Jenő, Hegedüs István, Lehoczki István, Kaján Tibor, Sajdik Ferenc, Tóth Gyula, Várnai György, és talán a legnagyobb név, aki a műkereskedelemben is feltűnik időnként, Brenner György.
Magyarországon nincs nagy hagyománya a képregények és a karikatúrák gyűjtésének, de a világban az elmúlt években szárnyalását láthattuk ennek a műfajnak az aukción.
Eurómilliókat ért egy különleges Tintin-képregényEgy párizsi aukción nem mindennapi áron cserélt gazdát egy különleges képregény. A könyv a Tintin kalandjai-sorozat harmadik kötete volt. |
Képregényben a Pókember vezet,
2022-ben egy nyolcvanas évekbeli Pókember képregénylap 3,4 millió dolláros rekordáron kelt el a dallasi Heritage aukciósháznál.
Itthon a mára már megszűnt Polgár Galéria rendezett 2003-ban karikatúraaukciót, és a Karton Galéria foglalkozott ezzel a műfajjal, ami létezik, de meglehetősen alulértékelt nálunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.