BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sikeres közösségi összefogás: megvalósulhat a Deim-szobor Szentendrén

A szobor költségeinek előteremtésére a Ferenczy Múzeumi Centrum tavaly decemberben indított és az idén március végén záruló Dobjuk össze! közösségi gyűjtése sikeres volt, így akár már a nyár folyamán megvalósulhat a szentendrei Deim Pál térre megálmodott köztéri Deim-szobor. 

Deim Pál születésének 90. évfordulója alkalmából, 2022-ben a Ferenczy Múzeumi Centrum Szentendre Város Önkormányzata és a Deim Pál Archívum közreműködésével egy köztéri szobor felállítását kezdeményezte a Deim Pál téren, a magyar neoavantgárd képzőművészet egyik kiemelkedő alakja, Szentendre szülötte előtt tisztelegve. 

 Deim szobor Szentendrén
 

A múzeum szervezésében készülő 3×3 méteres szobor Deim Pál Tájékozódási plasztika (1976) című műve alapján jön létre, amely a művész egyetlen zománcalkotásaként, köztéri szobortervként született meg a kecskeméti Nemzetközi Zománcművészeti Alkotótelepen. 

A közösségi finanszírozás többféle támogatási formát tett lehetővé: egy elkülönített számlára támogatási összeg utalásával, Deim Pál: Építészet III. című művéről készült szitanyomat vásárlásával vagy a múzeumi pénztárakban elérhető kisebb összegű támogatói hozzájárulással is lehet segíteni lehetett a szobor megvalósulását. Több szentendrei művész, illetve ismert ember személyesen közreműködött gyűjtés kommunikációs kampányában, és a tavaszi, Virág Judit Galériával együttműködésben megvalósuló Deim Pál-életmű-kiállítás révén is sokakhoz eljutott a szoborállítás szándéka.

 

 Deim szobor Szentendrén
 

A Deim Pál életművét tavaly novemberben a szentendrei MűvészetMalomban mutatták be először, a művész unokájának koncepciója alapján, de a fűtési költségek megemelkedése miatt két hét után bezártak. Tavasszal a tárlat átköltözött a Virág Judit Galériába.

Deim Pál (1932–2016) igazi szentendrei festő volt: a városban született, ott élt, a helyi temetőben nyugszik, és művészete szerves része a szentendrei gondolkodásnak, szemléletmódnak. A hatvanas években induló magyar neoavantgárd képzőművészet meghatározó alakjának vizuális nyelve néhány jellegzetes motívumra épül, de ezek variálása minden alkotói korszakában újabb jelentésrétegekkel gazdagodott. A 90. évfordulóra összeállított anyag a spirituális értelemben vett csend fogalmát tette meg rendező elvvé.

A közösségi finanszírozással összegyűlt valamivel több mint 6 millió forint a Ferenczy Múzeumi Centrum és Szentendre város hozzájárulásával kiegészítve elegendő ahhoz, hogy a szobor kivitelezése elkezdődjön. 

A támogatásokat a szobor alkotóelemeinek gyártása mellett egyebek közt az alapozó munkálatokra, a fémszerkezet létrehozására, a zománctáblák rögzítésére, illetve az állagmegóvás költségeire fordítják. 

A Ferenczy Múzeumi Centrum a legalább 56 ezer forintos hozzájárulást felajánló, így a Deim-szobor Támogatói Köréhez csatlakozó adományozók nevét ⎼ az adományozó hozzájárulásával ⎼  támogatói kategóriánként, a szobor mellett felállított bronztáblán teszi közzé.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.