Németország soros EU-elnöksége kezdetének előestéjén az „Együtt Európa kilábalásáért” feliratot vetítették a berlini Brandenburgi kapura. Ezzel a gondolattal nyitotta meg a kritikus féléves időszakot a Bundestag előtt elmondott beszédében tegnap Angela Merkel kancellár, majd kérdésekre válaszolva hozzátette: a tagállamok álláspontjai az EU tervezett segélyalapjáról és a hétéves költségvetésről nagyon távol állnak egymástól. A 2005 óta hatalmon lévő kancellár ezzel jelezte: kormányzásának utolsó teljes éve egyúttal talán a legnehezebb is lesz. A költségvetés csak egy a számos ügy közül, amelyet az unió legnagyobb hatalmú politikai vezetőjeként és német kormányfőként dűlőre kell vinnie, ha nem akar fájdalmas örökséget maga után hagyni.
„Mindent megteszünk, ami a hatalmunkban áll, hogy Európát ismét erőssé tegyük” – írta a hat hónapos elnökség programtervezetében a német kormány. Az Európai Uniónak mindkét szuperhatalommal – az Egyesült Államokkal és Kínával – rendeznie kell a viszonyát, javítania kell a versenyképességét, és európai egyensúlyt kell képeznie Oroszországgal.
Ha Merkelnek az elmúlt 15 évben nem sikerült erőssé tennie az EU-t, óriási teljesítmény lenne ezt elérnie a válsággal és a belső és külső konfliktusokkal küzdő unió élén a német elnökség fél éve alatt vagy a német választásokig hátralévő 15 hónapban. Az is szép teljesítmény lenne, ha sikerülne visszatérni a tavaly év végén hivatalba lépett Európai Bizottság célkitűzéseihez, és az új hétéves költségvetési ciklusban elindítani az uniót a környezettudatos modernizáció útján.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.