A Covid-19 járvány riasztó bizonyítékát adta a túlsúlyos emberekre leselkedő többlet veszélyeknek, hiszen a járvány sok áldozatot szedett közülük, az elhízásért pedig jelentős mértékben az egészségtelen élelmiszertermékek tehetők felelőssé – idézte a Bloomberg Henry Dimblebyt, a dokumentum egyik szerzőjét.
Egyébként is évente 64 ezer ember halálában játszanak szerepet csak Angliában, évi 74 milliárd font költséget okozva az Egyesült Királyságban, ami a belföldi össztermék 3,4 százaléka.
A javasolt adó más módszert alkalmazna, mint az egységnyi termékre kivetett magyar neta: a nagykereskedelemben eladott, a feldolgozott élelmiszerekben, illetve a vendéglátó szektor termékeiben használt cukor kilogramjára három fontot kellene befizetni, a só esetében pedig hat fontot. Ez arra ösztönözhetné a gyártókat, hogy egészségesebb receptúrákat alkalmazzanak.
A javasolt adó évi 2,9-3,4 milliárd font bevételt jelentene az államnak, amit többek közt egészséges iskolai étkeztetésre fordítanának.
A stratégia szerint egyébként a briteknek a következő évtizedben harminc százalékkal csökkenteniük kellene a húsfogyasztást, bár különadó kivetését nem javasolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.