Júliusban az Európai Bizottság gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) sorozatban hatodik csúcsát érte el mind az unió egészét, mind a z euróövezetet tekintve. Az EU-ban az index értéke 0,9 pontos emelkedést követően 118,0 ponton állt, míg az eurózónában 1,1 pontos növekedés után 119,0 pontot ért. Az index 1985 óta húzódó történetében mind a kettő érték rekordnak számít.
Az egymást követő hat csúcsdöntés során azonban most volt a javulás mértéke a legkisebb, ám még így is magasabb a várakozásoknál, hiszen az eurózónára csak 118,5 pontos értéket vártak.
A nagy európai gazdaságok közül Franciaországban nőtt a leginkább az optimizmus, 4,0 ponttal 116,7 pontra emelkedett az index értéke. Az olaszok esetében 1,7 pontos javulás eredményeként a mutató értéke 119,6 pontra emelkedett, míg a német ESI mindössze 0,3 pontos emelkedést követően 117,5 pontig kúszott fel. A magyar érték jelentősen, 3,4 ponttal javult, így elérte a 108,6 -ot.
A szektorok közül a nyolc hónapja javuló feldolgozóipari érték 1,3 pontos növekedést követően újabb rekordot döntött, míg a hat hónapja egyre optimistább szolgáltatószektor szintén 1,3 pontos emelkedést követően 2007 augusztusa óta a legmagasabb értéket vette fel.
A fogyasztói hangulatindex 1,1 ponttal csökkent, öt hónapja tartó emelkedésnek vetve ezzel véget. A kiskereskedelmi hangulatindex 0,2 ponttal csökkent, az építőipari pedig 0,8 ponttal ment lejjebb.
A foglalkoztatási várakozásokat tükröző EEI (Employment Expectations Index) mindkét régióban az előző havi szinten stagnált júliusban, az euróövezetben 111,7 ponton, az EU-ban 111,6 ponton, jóval a válság előtti szint felett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.