Jelentősen lassult, és elmaradt a várakozásoktól a kínai ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése is júliusban az ország több területén ismét felbukkant a koronavírus-járvány és áradások miatt, ami elemzők szerint azt mutatja, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának további bővülése nem lesz zökkenőmentes. Az ipari termelés a várt 7,8 százalék helyett 6,4 százalékkal emelkedett éves összevetésben a júniusi 8,3 százalék után.
Az előző hónaphoz képest 0,3 százalékos bővülést regisztráltak, míg az év első hét hónapját tekintve a kibocsátás 14,4 százalékkal nőtt 2020 azonos időszakához képest.
A legjobban az új energiával működő (New Energy Vehicle – NEV) járművek gyártásával foglalkozó ágazatát teljesített, itt éves bázison 162,7 százalékos a növekedés a júniusi 135,3 százalék után, miközben az autóipar kibocsátása a múlt hónapban 15,8 százalékkal zsugorodott.
A kiskereskedelmi forgalom ugyan a 11. hónapja nő, júliusban azonban éves bázison csak 8,5 százalékkal emelkedett a várt 11,5 százalék helyett a júniusi 12,1 százalék után, míg havi összevetésben 0,13 százalékkal csökkent.
Az adatok azt mutatják, hogy a lakosság visszafogja a fogyasztást minden kategóriában, az autóktól kezdve az olyan olcsó termékekig, mint a kozmetikumok. Az online vásárlások mindössze 4,4 százalékkal emelkedtek júliusban, ami messze elmarad az elmúlt öt évben átlagosan mért 21 százaléktól. Az állóeszköz-beruházások értéke szintén alulmúlta a várakozásokat: 10,3 százalékkal nőtt éves összehasonlításban az év első hét hónapjában a várt 11,3 százalék helyett. A Nomura elemzése szerint ráadásul az ipari termelés, a fogyasztás és a beruházások növekedése is tovább lassulhat augusztusban, miután a kormányzat szigorítja az ingatlanszektor és a környezetszennyező iparágak fölötti ellenőrzést, a járványkorlátozások pedig visszavetik a szolgáltatási ágazatot.
A koronavírussal kapcsolatos kínai zéró tolerancia miatt a jövőbeni járványgócok megjelenése jelentős kockázatokat jelent a kilátásokat illetően
– figyelmeztetett a klienseknek írt feljegyzésében Louis Kuijs, az Oxford Economics ázsiai gazdaságokkal foglalkozó vezető elemzője. A Reuters szerint egyre több közgazdász csökkenti a kínai gazdaság harmadik negyedévi és éves növekedési előrejelzését, az ANZ például a kiábrándító júliusi adatok miatt a korábban jelzett 8,8 százalék helyett a GDP 8,3 százalékos bővülésére számít az idén.
Hétfőn már hatodik napja volt zárva a világ harmadik legforgalmasabb konténerkikötőjének egyik terminálja. A tengerhajózással foglalkozó Splash247 szakportál értesülése szerint leghamarabb szeptember 6-án kezdődhet meg újra a munka, holott már most is rekord mennyiségű hajó várakozik a kikötő előtt. A tartósnak tűnő fennakadás tovább mélyíti a globális logisztikai nehézségeket, világszerte mintegy 350, összesen 2,4 millió konténer szállítására alkalmas teherhajó várja, hogy kiköthessen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.