A jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a szokásos éves Jackson Hole-i szimpóziumon mondott beszédet pénteken, és elemzők azt várták, hogy bejelenti a monetáris politikai szigorítását. Csalódniuk kellett, mert Jerome Powell nem számolt be konkrét intézkedésekről, csak felkészítette a piacokat a várható lépésekre. A fokozatos szigorítással kapcsolatban annyit mondott, hogy az valószínűleg még az év vége előtt várható – a bejelentésre a Dow Jones index 0,6, az S&P 500 pedig 0,7 százalékkal rekord magasságba ugrott, mivel a Fed eszközvásárlási programja továbbra is támogatja a részvénypiacot. A tízéves államkötvények hozama viszont némileg gyengült, mert a Fed elnöke azt is hangsúlyozta, hogy a szigorítás nem jár majd okvetlenül együtt az alapkamat emelésével. Gyengült a dollár is, az euró-dollár kereszt 1,1790-en is állt a megszólalás után.
Az amerikai gazdaság a Fed-elnök értékelése szerint elérte a válságból való kilábalásban azt a pontot, ahol már nincs szükség az eddigihez hasonló mértékű jegybanki támogatásra. A koronavírus delta variánsának gyors terjedése és a gazdaság lassulása miatt azonban egyelőre nem gondolkodnak az eszközvásárlási program leállításán
– tette hozzá. (A Fed jelenleg havonta 120 milliárd dollár összegben vásárol az állampapírokat.) A CNBC azonban a Fed más döntéshozóinak kijelentései alapján azzal számol, hogy ha folytatódik a gazdaság kilábalása, akkor a Fed valószínűleg minden hónapban csökkenti majd a kötvényvásárlásra fordítandó összeget, és az első ilyen bejelentésre már a monetáris tanács következő, szeptember 21-22-én tartandó ülésén sor kerülhet.
Powell hangsúlyozta, hogy a korai szigorítás talán hiba lenne, mert lelassíthatná a foglalkoztatás növekedését, márpedig még messze vannak attól, hogy elérjék a teljes foglalkoztatottságot. Emellett lassíthatná a gazdasági aktivitás növekedését, és a kívántnál magasabb szintre tolhatná az inflációt. A Fed elnöke ismét megerősítette azt a korábban hangoztatott véleményét, hogy az infláció növekedése csupán átmeneti jelenség, és a fogyasztói árindex hamarosan csökkenni fog. Ennek némileg ellentmond a washingtoni kereskedelmi minisztérium legújabb jelentése, amelyet alig pár órával a beszéd előtt hoztak nyilvánosságra. Eszerint a Fed számára legfontosabb inflációs mutató, a személyes fogyasztások indexe (PCE) a várt 3,5 százalék 4,2 százalékra emelkedett éves bázison a júniusi négy százalék után. A magindex azonban nem okozott meglepetést, a mutató a piaci várakozásoknak megfelelően 3,6 százalék volt az elmúlt hónapban az egy évvel ezelőttihez képest, vagyis 1991 májusa óta a legmagasabb.
Powell véleményétől eltérően elemzők egy része, és a jegybank döntéshozói közül többen is úgy vélik, hogy a magas, immár 5,5 százalékos infláció tovább maradhat, mint eredetileg gondolták
– emlékeztetett a friss adatokkal kapcsolatban a CNBC. A Reuters szerint azonban biztató, hogy a PCE havi bázison csupán 0,3 százalékkal nőtt a júniusi 0,5 százalék után. Ez azt jelentheti, hogy az infláció elérte a csúcsot, vagy legalábbis már közel van ehhez.
Elsősorban a szociális juttatások növekedésére és a foglalkoztatási támogatásoknak köszönhetően a vártnál nagyobb mértékben nőttek júliusban a személyi jövedelmek az Egyesült Államokban. A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis pénteki jelentése alapján az előző havihoz képest 1,1 százalékos volt az emelkedés a júniusi 0,2 százalék után; elemzők ugyanekkora növekedés vártak júliusra is. A személyes kiadások egymást követő ötödik hónapban, a vártnak megfelelő 0,3 százalékos mértékben emelkedtek a múlt hónapban havi bázison a júniusi 1,1 százalék után. Az élelmiszervásárlásra és szállásra fordított összeg nőtt, a gépjárművekre és alkatrészekre, szabadidős cikkekre, valamint ruházati cikkekre fordított csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.