Az Egyesült Királyság GDP-növekedése jelentősen alulmúlta a piaci várakozásokat: 3,2 százalékkal nőtt a 2021 júliusáig tartó három hónapban, elmaradva a 3,8 százalékos bővülésről szóló piaci becsléstől, és a júniusban véget ért háromhavi időszak 4,8 százalékos emelkedésétől, amit főként a delta-variáns gyors terjedése, és sok munkavállaló karanténba vonulása okozhatott. Csak júliusra tekintve az látszik, hogy a GDP mindössze 0,1 százalékkal bővült az előző hónaphoz képest, ami idén január, azaz a második zárlat óta a legkisebb havi növekedés. Ezzel szemben az előrejelzésekben 0,6 százalék szerepelt, júniusban pedig még 1 százalékos havi GDP-növekedést mértek – derült ki a brit statisztikai hivatal (ONS) felméréséből.
Az ország gazdaságának összteljesítménye így 2,1 százalékkal még mindig elmaradt a járvány előtti szinttől.
A havi teljesítményt elsősorban az ipari termelés kibocsátása hajtotta: júliusban a teljes ipari termelés 1,2 százalékkal nőtt, ami a júniusi 0,7 százalékos visszaesés után erős felpattanásnak számít, főként, hogy jóval meghaladta a 0,4 százalékos piaci előrejelzést, elsősorban az olajipar erősödésének köszönhetően. Ez az ipari növekmény ráadásul úgy keletkezett, hogy a feldolgozóipar teljesítménye nem változott, az építőipar pedig 1,6 százalékkal visszaesett. Ezzel szemben a brit GDP 80 százalékát adó szolgáltatási szektor szintje nagyjából változatlan maradt, mivel azon belül a fogyasztókkal közvetlenül érintkező szolgáltatások kibocsátása január óta először csökkent, elsősorban a kiskereskedelem visszaesése miatt. A visszaesést a járvány júliusi hirtelen felfutása okozhatta, illetve az, hogy az új szabályoknak megfelelően több százezer munkavállalónak kellett önkéntes karanténba vonulnia.
A gazdasági növekedés lassulása a Bank of England azon monetáris döntéshozóinak álláspontját erősítheti, akik szerint a növekvő inflációs nyomás ellenére korai beszélni az ösztönzők visszavonásáról. A hét elején, Andrew Bailey, a jegybank elnöke úgy nyilatkozott, hogy a gazdasági fellendülést erősen hátráltatja a munkaerőhiány, a globális ellátási láncban jelentkező fennakadások és a Brexit okozta kereskedelmi zavarok.
A Reuters szeptemberi előrejelzése szerint
az Egyesült Királyság gazdasága 2021-ben 6,8 százalékkal, míg 2022-ben 5,5 százalékkal növekedhet.
Eközben az Egyesült Királyság kereskedelmi hiánya 3,1 milliárd fontra nőtt júliusban az előző havi 2,5 milliárd fontról. Ez volt a legnagyobb kereskedelmi hiány tavaly december óta. Az import 1,1 százalékkal, hét hónapos csúcsra, 51,83 milliárd fontra nőtt, ezen belül mind az áruk, mind a szolgáltatások behozatala 1,1 százalékkal emelkedett, ugyanakkor az export 0,1 százalékkal 48,72 milliárd fontra csökkent, ezt az okozta, hogy az árukivitel 1 százalékkal visszaesett, míg a szolgáltatások értékesítése 1,2 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.