BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tegye hozzáférhetőbbé a piacát Kína, kérte Macron

Macron szerint az uniós tagállamokat és az EP képviselőit sújtó intézkedéseket is meg kéne Kínának szüntetnie.

Franciaország elnöke, Emmanuel Macron kedden arra kérte kínai kollégáját, Hszi Csin-pnget, hogy folytassa a kiegyenlítést az Európai Unió és Kína között, azaz tegye hozzáférhetőbbé a kínai piacot az uniós tagállamok számára – közölte az államfő hivatala.

A G20 római csúcstalálkozója és a glasgowi klímacsúcs előtt – melyeken a koronavírus-járvány kitörése óta Kínát el nem hagyó Hszi nem lesz jelen –  a két vezető a jelentősebb nemzetközi kérdésekről egyeztetett, egyebek mellett 

a koronavírus miatti járványhelyzetről, a klímaváltozással kapcsolatos teendőkről, a kereskedelmi kérdésekről, az iráni nukleáris programról, valamint az afganisztáni helyzetről.

Fotó: Ludovic MARIN / POOL / AFP

Tekintve, hogy a jövő év elejétől Franciaország lesz az Európai Unió soros elnöke, Emmanuel Macron arra kérte a kínai elnököt, hogy folytassa az európai-kínai kapcsolatokban megkezdett kiegyenlítést a nagyobb kölcsönösség irányában, mindenekelőtt 

a kínai piacok hozzáférhetőbbé tételében az uniós tagállamok számára.

Macron azt is kérte, hogy Kína szüntesse meg az Európai Unió tagállamait valamint az Európai Parlament képviselőit sújtó ellenintézkedéseket, melyeket azért léptetett életbe mert március 22-én az EU Külügyek Tanácsa az EU globális emberi jogi szankciórendszere keretében korlátozó intézkedéseket fogadott el a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen a muzulmán ujgurokkal szembeni üldöztetés miatt. A kérdésben a francia elnök 

azt kérte Kínától, hogy tartsa tiszteletben a kényszermunka elleni és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet egyezményeinek ratifikációját érintő kötelezettségvállalásait.

Az éghajlatváltozást érintően Emmanuel Macron arra ösztönözte Kínát, hogy tegye közzé a nemzeti szintű vállalásait és azt, hogyan képzeli el konkrétan a karbonsemlegesség elérését. A kínai elnök szeptemberben jelentette be az ENSZ közgyűlésén, hogy 2060-ig Kína nullára akarja csökkenteni a károsanyag-kibocsátását. Ehhez Peking, egy vasárnap megjelent közlemény szerint, 2060-ig 20 százalékkal kívánja csökkenteni a fosszilis energiaforrások használatát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.