Törökországban az éves inflációs ráta novemberben 21,31 százalékra emelkedett az előző havi 19,89-ról, és meghaladta a 20,7-es piaci várakozást.
Ez volt a legmagasabb infláció 2018 novembere óta, amely messze a központi bank 5 százalékos célja felett áll. Egyes elemzők szerint azonban az infláció a közeljövőben elérheti a 27 százalékot is, mivel a török jegybank Recep Tayyip Erdoğan elnök elvárásaihoz igazodva szeptember óta 400 bázisponttal, 15 százalékra csökkentette irányadó kamatlábát, és várhatóan folytatja a pénzbőséget teremtő politikáját. Az enyhítési ciklus a piaci elemzők szerint a líra összeomlásához is vezethet, tekintve, hogy az év eleje óta 46 százalékkal esett az értéke a dollárhoz képest, és csak az elmúlt hónapban 27 százalékot zuhant.
Emellett a gazdasági elemzők arra is rámutatnak, hogy a pénzügyi és gazdasági egyensúly megbillenése paradox módon oda vezethet, hogy a további kamatcsökkentés végül negatív hatással lehet a GDP növekedésére is az elkövetkező hónapokban.
Törökország gazdasága a harmadik negyedévében 7,4 százalékkal bővült éves alapon, és 2,7-et erősödött az előző negyedévhez képest.
Az elemzők 2021 egészében 9,5 százalékos növekedést várnak, miután tavaly a török gazdaság Kínához hasonlóan recesszió nélkül vészelte át a járványt, 1,8 százalékkal bővülve. Ugyanakkor Erdoğan a romló pénzügyi helyzet miatt csütörtökön Nureddin Nebatit nevezte ki pénzügyminiszterré, miután lemondott Lütfi Elvan, az utolsó olyan vezető tisztségviselő, aki az ortodox politikához ragaszkodott a valutaárfolyam összeomlásához közelítő kormányban.
A török jegybank kamatpolitikája, a zuhanó török líra és a vészesen apadó devizatartalékok miatt a Fitch hitelminősítő „stabilról” „negatívra” rontotta az ország kilátásait, melynek hatására a líra további zuhanásba kezdett a reggeli órákban.
Novemberben az energiaköltség 22,14 százalékkal emelkedett, felgyorsulva az októberi 25,76-os növekedésről, míg az élelmiszer-infláció enyhén mérséklődött, 27,11-os volt a korábbi 27,41 százalékkal szemben. A maginfláció, amely nem tartalmazza az olyan volatilis tételeket, mint az élelmiszerek és az energia, 17,62 százalékra emelkedett az októberi 16,82-ról. Havi szinten a fogyasztói árak 3,51 százalékkal ugrottak meg, ami meghaladta a 3 százalékos emelkedésre vonatkozó várakozásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.