Miközben világszerte elkezdték – vagy hamarosan elkezdik – kamatemelési ciklusukat a jegybankok, az ingatlanpiaci nehézségekkel és az omikron-variáns megfékezésével küszködő, lassuló kínai gazdaság monetáris segítségre szorul, ezért kamatot csökkentett az ország központi bankja – írja a Bloomberg.
Az egyéves hitelkamatot 10 bázisponttal, 2,85 százalékra mérsékelték, először 2020 áprilisa óta. A bank mintegy 200 milliárd jüanos (31,5 milliárd dollár) középtávú tőkeinjekcióval is igyekszik felpörgetni a gazdaságot. A lépésre azt követően került sor, hogy a tavalyi negyedik negyedév során éves szinten 4 százalékkal bővült a gazdaság, ami a leglassabb 2020 második negyedéve óta.
Az ingatlanbefektetések decemberben 13,9 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, ami szintén 2020 eleje óta a legrosszabb érték. A beruházások 2021-es növekedése 4,4 százalék volt, ami 2016 óta a legalacsonyabb – mutat rá a Reuters.
Éppen ezért elemzők a kamatszint további csökkenését várják az idei évben. A kínai gazdaságot a tavalyi év során is az export hajtotta, ám az egyre magasabb infláció a világ többi részén az idén mérsékelheti a keresletet az ázsiai országban gyártott termékek iránt. Várható, hogy az ország vezetése további támogatást is nyújt még a gazdaság élénkítése céljából ez évben. A Hszi Csin-ping-féle közös jólét programja is igyekszik a belső fogyasztást a növekedés motorjává tenni az elmúlt évtizedeket jellemző beruházások és export vezérelte növekedés után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.