Egyelőre nemigen találják a mértéktelen drágulások ellenszerét a román hatóságok, a bukaresti kormány eddig csupán az energiaár-emelkedés esetében vezetett be plafont és kompenzációt. Pedig az elmúlt hónapokban valamennyi termék és szolgáltatás esetében tartós drágulás tapasztalható, amit az illusztrál leginkább, hogy a legfrissebb adatok szerint a novemberi 7,8 százalékról 8,19 százalékra nőtt az éves infláció 2021 decemberében, az ország e téren az uniós élbolyban található.
Egy év leforgása alatt, 2020 decembere és 2021 decembere között a földgáz ára 51,57, az étolajé 27,17, a burgonyáé 24,89 százalékkal drágult Romániában.
Látványosan, a termék típusától függően 3 és 30 százalék közötti arányban emelkedett idén a kenyér ára is – holott tavaly rekordnak számító, több mint 11 millió tonnát arattak búzából –, amely immár eléri a kilogrammonkénti 10 lejt (1 lej 71,6 forint).
Erőteljes drágulás tapasztalható az üzemanyagok terén is, amelyek ára az év első hónapjában literenként mintegy 70 banival (közel 50 forint) emelkedett, így a standard benzin 1,35, a prémium pedig 1,40 euróba kerül, ami még mindig az egyik legolcsóbb érték az EU-ban, ám Romániában még soha nem került ennyibe az üzemanyag, nem beszélve a vásárlóerő közötti különbségről.
Virgil Popescu román energiaügyi miniszter nemrég úgy nyilatkozott, amennyiben még jobban drágulna a benzin és a gázolaj, az állam beavatkozik az üzemanyagárak alakulásába, a kormány fontolgatja üzemanyagárstop bevezetését. Konkrét lépés ez irányban egyelőre nem történt, mindazonáltal a versenytanács is figyelemmel követi az ármozgásokat, ám a hivatal szerint egyelőre nem volt olyan kirívó kilengés, ami eltérne a többi európai országban tapasztaltaktól.
Néhány napja Marcel Ciolacu, a kormányzó román szociáldemokrata párt (PSD) elnöke úgy vélekedett, az alapélelmiszerek árának hatósági szabályozása megoldást jelenthet Románia számára is.
A bukaresti képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus emlékeztetett, hogy más európai országokban is hoztak hasonló intézkedéseket, befagyasztották az alapélelmiszerek árát, ami szerinte jobb megoldásnak tűnik, mint például a nulla százalékos élelmiszeráfa bevezetése. Ciolacu egyértelműen arra utalt, hogy a magyar kormány február elsejétől a tavaly október 15-ei szinten befagyasztotta több alapélelmiszer árát.
Florin Citu, a nagykoalíciós kormány liberális pártjának elnöke azonban nem támogatja a javaslatot, szerinte ugyanis ez sorok kialakulásához vezetne a boltokban, áfacsökkentést pedig csakis egységesen szabad végrehajtani. Nem támogatja az árbefagyasztást Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatók szövetségének elnöke sem, aki úgy véli, egy ilyen kormámyzati intézkedés felpörgetné a feketepiacot, és ellátási gondokat okozna az ágazatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.