BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A halott újságíró szülei bíróság elé vinnék a tálib vezetőket

A szülei szerint a tálibok megkínozták és megcsonkították a fiukat mielőtt elvették volna az életét. Danish Siddiqui a Reuters tudósítójaként dolgozott 2021-ben Afganisztánban a háború alatt. A szülők most a Nemzetközi Büntetőbíróságtól (ICC) várják, hogy tegyen igazságot.

A 38 éves, Pulitzer-díjas indiai fotóriportert egy tavaly július 16-án történt rajtaütés során került a tálibok fogságába. Az első jelentések arról szóltak, hogy kereszttűzbe került és meghalt, de később a Reuters cáfolta ezeket a híreket. Ekkor annyit lehetett tudni, hogy a sebesült újságírót a tálibok egy közeli mecsetbe szállították, de azt nem lehet tudni, hogy ezután mi történt vele.

Danish Siddiquinek állított oltár. Fotó: Debarchan Chatterjee / AFP

A tálibok végül megcsonkítva átadták a holttestet a Vöröskeresztnek és azt állították, hogy már ilyen állapotban volt, miután a harcmezőn rátaláltak. A helyszínen készült korábbi felvételeken viszont az látszik, hogy Danish teste ép volt az elszállításkor. A szülei közleménye szerint a fogvatartói hazudnak.

A holttesten brutális kínzás nyomai és 12 golyó ütötte sebhely is látható

- áll a közleményben.

A család ügyvédje szerint a tálibok szándékosan vették célba Danisht azért mert újságíró volt, illetve indiai.

Ez nemzetközi bűncselekmény

- mondta Avi Singh, aki a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt fogja képviselni a szülőket. A keresetet hat tálib vezető ellen nyújtották be az ICC-hez - írta meg a BBC

Danish Siddiqui az indiai Mumbaiból származott és több mint egy évtizede dolgozott a Reutersnél. Fényképei világszerte ismertek voltak, legutolsó híres sorozata az India szerte pusztító második koronavírus-hullám csúcsán tartott tömegtemetéseket mutatta be. 2018-ban kapta meg a Pulitzer-díjat a mianmari rohingya közösség elleni erőszakot dokumentáló munkájáért.

A képen Danishnek a koronavírus második hulláma alatt készült, tömegtemetésekről szóló fotósorozatát bemutató kiállítás látható. Fotó: RAYMOND ROIG / AFP

Bár a fiunk nem jön vissza, de a petíciónk enyhíti a gyászt és bízunk benne, hogy egyszer igazságot szolgáltatnak a halála miatt

- mondta Prof. Akhtar Siddiqui, Danish Siddiqui édesapja.

A képen középen foglal helyet Akhtar Siddiqui, Danish édesapja. Fotó: Mohd Zakir / Hindustan Times via Getty Images

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.