Az októbertől induló 2023-as amerikai költségvetés tervezetében 773 milliárd dollár dollárt állítottak be védelmi kiadásokra, ez nominálisan 4,2 százalékkal haladja meg a folyó évit, reálértéken azonban az utóbbi évtizedek legmagasabb inflációja miatt csak másfél százalékos pluszt jelent. Ez az Oroszország ukrajnai inváziója és a NATO szükségessé vált megerősítése miatt nem tűnik túlzottan magas összegnek. A védelmi kiadások terén a Bloomberg elemzése szerint a legnagyobb nyertes címét az Air Force, azaz a légierő érdemli ki, amely 194 milliárd dollárért rendelhet fegyverzetet és szolgáltatásokat, kereken nyolc százalékkal többért, mint a bázisidőszakban.
Frank Kendall, a légierőért felelős miniszter megerősítette, hogy a hosszú távú terveikhez tartják magukat és összesen 1763 darab vadászgépet vásárolnak. Ebből azonban 2023-ban „csak” 61 új Lockheed Martin F-35-ös-re tartanak igényt, szemben a korábban tervezett 91-gyel, amit a tárcavezető belső átcsoportosítással és a típushoz rendelt szoftverfrissítés nem megfelelő eredményével magyarázott. Ez a megrendelés 11 milliárd dolláros üzletet jelent a Lockheednek.
A 61 gépből a légierőnek 33 jut, emellett 13 darab a haditengerészet és 15 darab a tengerészgyalogság kötelékéhez tartozhat majd. A Lockheed helyett a Boeing örülhet, mivel az előbbi kontójára előre hozzák a 2024-re betervezett F-15EX vásárlásokat, ebből tizenkettővel több állhat emiatt hadrendbe. A tőzsdén a Boeing árfolyama ennek megfelelően 1,8 százalékkal erősödött, míg a megrendelések szűkítésére a Lockheed Martin kurzusa 2,2 százalékos eséssel reagált a New York-i nyitás előtti kereskedésben. Örülhet a Northrop Grumman is, amely új típusú B-21 bombázóinak fejlesztési keretét az idei 2 milliárdról ötmilliárd dollárra hizlalják.
Vízen és víz alatt is sorakoznak a dollármilliárdok: a haditengerészet legfontosabb fejlesztési programjára, a General Dynamics és a Huntington Ingalls által épített Columbia-osztályú tengeralattjáróra jövőre 6,3 milliárd dollárt szánnak, szemben az idei ötmilliárd körül összeggel. A haditengerészet 28 milliárd dollárt kért kilenc új hajó építésére, köztük két Aegis-osztályú DDG-51 Flight III rombolót a General Dynamicstól szereznek be 5,6 milliárd dollárért és egy új Constellation-osztályú fregattot pedig 1,3 milliárd dollárért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.