A hétfőn közzétett 2023-as szövetségi költségvetés tervezet
megemelné az amerikai szupergazdagok jövedelemadóját, miközben több milliárd dolláros új keretet biztosítana az igazságügyi és a védelmi minisztériumnak.
Összességében a 2023-as pénzügyi év költségvetése elmozdítja a fókuszt a világjárványról, amely alábbhagyott az omikron-hullám után. A Covid–19-intézkedések helyett a költségvetés új tervezete a bűnözés és a közbiztonság, valamint az ukrajnai orosz invázió okozta globális veszélyek elleni küzdelem szükségességére összpontosít.
A kongresszusnak küldött javaslat több mint 1000 milliárd dollárral csökkentené a szövetségi költségvetési deficitet az elkövetkező évtizedben. Ezt részben a társasági adó kulcsának 21-ről 28 százalékra történő emelésével oldanák meg, amelyet bár a progresszív demokraták kedvelnek, a mérsékeltek elleneznek. Biden emellett új, legalább 20 százalékos minimumadó bevezetését javasolja azon háztartásokra nézve, melyek bevételei elérik a 100 millió dollárt.
A Fehér Ház tisztviselői az elnök gazdaságpolitikájának tulajdonítják, amelynek köszönhetően az erős gazdasági növekedés miatt leépíthetők a járvány során bevezetett segélyprogramok.
Ahogy csökkennek a járványügyi intézkedések költségei és növekszik az adóbevétel, a 2022-es költségvetési hiány is 1,3 milliárd dollárral mérséklődik a 2021-es deficithez képest, amelyet a Biden-kormányzat hétfőn úgy emlegetett, mint „történelmünk eddigi legnagyobb egyéves csökkenése”.
Ahogy a hangsúly áthelyeződik a világjárványról, a védelmi kiadások körülbelül 31 milliárd dollárral nőnek, így a teljes nemzetvédelmi költségvetés 813 milliárd lesz. A védelmi kiadások részeként 6,9 milliárdot fordítanak a NATO-ra, az európai védelemre, Ukrajnára és az orosz agresszió elleni küzdelemre.
Emellett több mint 32 milliárd dollárt különítenek el a bűnözés elleni küzdelemre, amiből több mint 20,6 milliárd kerül az igazságügyi minisztériumhoz. A program keretében javítani szeretnék az állami és helyi bűnüldözési rátákat, amelynek részeként növelnék a rendőrtisztek létszámát. A globális egészségügyi biztonságot is szem előtt tartja a tervezet, körülbelül 10,6 milliárdos költségvetésben gondolkoznak.
Annak érdekében, hogy a tervezett kiadásokat biztosítsák, számos bevételnövelő intézkedést javasolnak. Többek között a már említett társasági adót a jelenlegi 21-ről 28 százalékra emelnék, a háztartások felső 0,01 százalékára 20 százalékos minimumadót vetnének ki, és hatályon kívül helyeznék az olaj- és gáztermelők, valamint -feldolgozók adókedvezményét.
A tervezet egy minta demokrata program, amelyben mindenki megtalálhatja a neki tetsző pontot. A progresszív demokraták szívét valószínűleg az adóemelésekkel és az éghajlatváltozás elleni további finanszírozással nyerhetik meg. A mérsékelt demokratákat pedig a Pentagon és a rendőrség többletfinanszírozásával nyűgözhetik le.
A költségvetési javaslatot pont akkor jelentették be, amikor Biden a valaha volt legalacsonyabb támogatottsága látszik a közvélemény-kutatásokban.
Az NBC News vasárnap közzétett új közvélemény-kutatása szerint az amerikaiaknak mindössze a 40 százaléka helyesli Biden elnöki munkáját, 55 százalékuk pedig csalódott az elnökben. Arra a kérdésre, hogy kit tartanak felelősnek a magas inflációért, az amerikaiak nagyobb százaléka (38) Bident és politikáját hibáztatja, míg a választók 28 százaléka inkább a járványt teszi felelőssé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.