Már Németország is kész támogatni az orosz olaj fokozatos betiltását, miközben az Európai Unió országai igyekeznek reagálni az egyre súlyosbodó energiaválságra, írja a Bloomberg.
Az uniós nagykövetek közötti megbeszélésekre rálátó források szerint Berlin az orosz olaj fokozatos kivezetésének híve az olyan egyéb, már megvitatott lehetőségekkel szemben, amilyen például az árplafon vagy a moszkvai bevételek egy részének visszatartása.
Az olajra vonatkozó tilalmat egy átmeneti időszak kísérné – mondták a lap forrásai, akik a tárgyalások bizalmas jellege miatt nevük elhallgatását kérték. Az EU hasonló, fokozatos megközelítést alkalmazott, amikor április elején betiltotta a szénhasználatot. Ennek várható hatásairól itt írtunk részletesen:
Itthonról is hiányzik majd az orosz barnaszénA magyarországi ellátást is kedvezőtlenül érinti majd, hogy augusztus 10-től nem importálható orosz szén az Oroszország ellen az ukrajnai háború miatt elrendelt uniós szankció miatt. |
Németország új álláspontja jelentős változást jelent, hiszen néhány héttel ezelőtt még azzal érveltek, hogy az energiaellátást érintő bármilyen intézkedés inkább Európának, mint Oroszországnak ártana.
Egyben jelzi azt is, hogy Németország lényegesen felkészültebbnek érzi magát az alternatív olajellátási források megcsapolására.
Az EU jelenleg a hatodik szankciócsomagján dolgozik, a tagállamok közötti konzultációkra várhatóan a következő napokban kerül sor, írja a lap. A hivatalos javaslatokat már a jövő héten jóváhagyhatják. Az egyik forrás szerint még nem született végleges döntés arról, hogy az unió pontosan milyen eljárással vegye célba az orosz olajat.
Az uniós szankciókhoz egyhangú támogatásra van szükség, az egyes tagállamok érdekei azonban eltérhetnek ebben az ügyben is. A Bloomberg szerint különösen bonyolult lesz az olajtilalom átmeneti szakaszának időtartamáról való megállapodás, mivel több tagállam is azt szorgalmazza, hogy inkább előbb, mint utóbb lépjenek. Mindenesetre Moszkvának kész válasza van arra az esetre, ha az EU úgy döntene, importtilalmat vet ki az orosz olajra. Erről itt írtunk részletesen:
Európai olajembargóra orosz gázstop lehet a válaszAz orosz földgáz legnagyobb német importőre, az Uniper szerint egyelőre nincs gond a lengyel tranzittal. |
Ráadásul a pletykák szerint az olajvállalatok már most megtalálták a módját, hogy kijátsszák az esetleges szankciókat; a Shell például Lettországban szőkíti az orosz olajat, és más néven árulja Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.