Rekordmagasra nőtt márciusban az új amerikai állások száma, párhuzamosan a felmondók számával, ugyanakkor a munkaerő-felvétel csökkent. A munkaügyi minisztérium keddi álláshirdetési és munkaerőforgalmi felmérése, vagyis a JOLTS jelentése szerint rekordszámú, 4,5 millió ember mondott fel önszántából a munkahelyén, ami alátámasztja a növekvő bérnyomást, miközben a kormány múlt heti beszámolója szerint az amerikai munkavállalók javadalmazása az első negyedévben az elmúlt több mint három évtized legnagyobb növekedését érte el a Reuters szerint.
Március utolsó napján 205 ezerrel, 11,5 millióra nőtt az újonnan nyíló állások száma.
A kiskereskedelmi szektor vezette az emelkedést 155 ezer betöltetlen állással. A tartós árukat gyártók pedig további 50 ezer munkahelyet hirdettek meg. Volt azonban, ahol csökkenő tendenciát figyelhettek meg a munkavállalók. A szállítási, raktározási és közüzemi ágazatban 69 ezerrel csökkent az álláshelyek száma, az állami és önkormányzati oktatásban pedig 43 ezerrel volt kevesebb üresedés. Mindeközben a szövetségi kormányban 20 ezerrel csökkent az álláshelyek száma.
A megnyíló állások száma délen nőtt, északkeleten, közép-nyugaton és nyugaton pedig csökkent. A Reuters által megkérdezett közgazdászok összesen 11 millió üresedést prognosztizáltak.
A JOLTS-adatokat szorosan figyeli a Federal Reserve is, amely agresszív monetáris politikai álláspontot fogadott el, miközben küzd az egekbe szökő inflációval. Várakozások szerint az amerikai jegybank szerdán fél százalékponttal emelheti a kamatot.
A megnyílt állások aránya 7,1 százalékkal emelkedett, a februári 7-hez képest, ezzel márciusban rekordszámú, 1,92 állás jutott minden munkanélkülire.
Ehhez képest a munkaerő-felvétel 95 ezerrel, 6,7 millióra csökkent márciusban. A feldolgozóipar, a szakmai és üzleti szolgáltatások, valamint a szabadidős és vendéglátás szerény növekedését ellensúlyozta a pénzügyi tevékenységek, az oktatás és az egészségügyi szolgáltatások, a kormányzat, valamint a kereskedelem, a szállítás és a közművek csökkenése.
Nincsenek könnyű helyzetben a munkaadók sem, a munkaerőhiány még magasabbra tolhatja a béreket és arra késztetheti a vállalatokat, hogy minél több műveletet automatizáljanak, vagy más hatékony lehetőségeket keressenek, ami megoldható kisebb létszám mellett is– mondta Sophia Koropeckyj, a Moody’s Analytics vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy ráadásul ezen kihívások csak növekedni fognak, amint egyre több baby boomer – 1946 és 1964 között született generáció – hagyja el a munkaerőpiacot.
A rengeteg új állás láttán a dolgozók tömegével mondanak fel.
A kilépők száma 152 ezerrel nőtt, összesen 4,5 millióra emelkedett. A professzionális és üzleti szolgáltatási ágazatban közel 88 ezerrel, az építőiparban pedig 69 ezerrel nőtt a felmondások száma. A kilépők aránya a februári 2,9-ről minden idők csúcsára, 3 százalékra kúszott fel. A politikai döntéshozók és közgazdászok a kilépők arányát a munkaerőpiaci bizalom mérőszámának tekintik. A magasabb kilépők aránya arra utal, hogy a bérinfláció valószínűleg tovább növekszik, miközben a vállalatoknak küzdeniük kell a munkavállalókért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.