A horvát gazdák az előző évekhez képest tavaly jelentősen megnövelték az őszivetésű kultúrák arányát a termelésükben. Árpát 56 ezer hektáron vetettek, ami 23 ezerrel több mint 2020 őszén, búzát pedig 156 ezer hektáron, ami 32 ezerrel több mint az előző évben. A nagyobb területek ellenére a horvátok idén mégis kevesebb gabonát aratnak, mint egy évvel ezelőtt. Búzából a horvát agrárium 1 millió tonnára számít, ami 6,5 hektáros átlagtermést jelnet, ez 15 százalékkal kevesebb termény, mint tavaly. Az árpa esetében kicsit jobbak a számok, az elsősorban sörfőzdéknek szánt gabonából ugyanis átlagosan 6,9 tonna termett meg a horvát mezőkön, de ez szintén kevés a tavalyi 8 tonnás átlaghoz képest. Erről a Horvát Agrárkamara elnöke beszélt a horvát közszolgálati televízióban. Mladen Jakopović szerint a gyenge hozamoknak két fő oka van. Az egyik a szárazság, az adriai országban ugyanis jóval kevesebb volt idén a csapadék, mint az elvárt lenne, ráadásul hó sem volt. A másik probléma abban rejlik, hogy sok gazda a magas árak miatt a szükségesnél kevesebb műtrágyát szórt a földjeire, ami szintén visszafogta a termelést.
Ennek ellenére dél-nyugati szomszédunknak nem lesznek élelmezési gondja, az ország éves gabonafelhasználása ugyanis 400 ezer tonna körül mozog ezért idén is bőven jut exportra.
A dél-nyugati szomszédunkban megtermelt búza legfőbb felvásárlója hagyományosan Olaszországba és Egyiptom, de jelentős mennyiséget értékesítenek általában a szomszédos Bosznia-Hercegovinába és Ausztriába is. Utóbbi főleg durum búzából vásárol sokat. Ami az árakat illetti, azok idén jóval magasabbak, mint tavaly.
A felvásárlók többsége 2,40 kúnát, vagyis 125 forintot fizet a mezei búza kilogrammjáért, az árpáért pedig 2 kúnát, azaz 106 forintot, de mivel a termelési költségek is megnőtek a gazdák nem elégedettek az árakkal. Az Agrárkamara elnöke arról is beszélt, hogy a vártnál gyérebb termés ellenére a minőség jó. A betakarított gabona 45 százaléka elsőosztályú, 30 százaléka pedig másodosztályú, ezért összességében idén kevesebb a csak takarmányozásra jó mag, ez viszont rossz hír az állattenyésztőknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.