A videojátékok eladásai az elmúlt éveket figyelembe véve idén csökkentek először, a koronavírus-járvány alatt rendkívül felfutó iparágra is zord körülmények várnak majd a recesszió miaa – számolt be róla a CNBC.
Az Ampere Analysis piaci adatszolgáltató cég kutatásának előrejelzései szerint a globális videójáték-kereskedelem 1,2 százalékkal csökkenhet, körülbelül 188 milliárd dollárra (körül-belül 76 ezer milliárd forint) zsugorodhat a piac 2022-ben.
A szektor mintegy 26 százalékkal bővült 2019 és 2021 között és 2015 óta folyamatosan növekedett a piac a kutatás adatai szerint.
A gaming rendkívül nagy lendületet kapott a 2020-ban kitörő COVID-19 járványnak köszönhetően, amikor az emberek kénytelenek voltak egyre több időt a saját otthonaikban tölteni. A Sony és a Microsoft új generációs konzoljainak 2020-as megjelenése is tovább növelték az iparág bevételeit.
Az Xbox Series X és S valamint a PlayStation 5 modellek megjelenése és árusítása több akadályba is ütközött. A logisztikai problémák és az alkatrészhiány miatt csak nehezen tudnak hozzájutni az új konzolokhoz a vásárlók a boltokban vagy online.
Az orosz-ukrán konfliktus tovább rontja a videójáték-piac kilátásait, mivel több játékszoftver-és hardvergyártó vállalat - többek között a Microsoft és a Sony – is úgy döntött, hogy kivonulnak az orosz piacról. Oroszország a tizedik legnagyobb videójáték fogyasztó volt globálisan a tavalyi évben az Ampere Analysis adatai szerint, de az előrejelzések szerint az oroszok idén visszaeshetnek a tizennegyedik helyre és a szankciók az iparágnak 1,2 milliárd dolláros (körül-belül 486 milliárd forint) kiesést okozhatnak.
Piers Harding-Rolls, az Ampere Analysis kutatási igazgatója szerint az adatokból, kiolvasható, hogy a videójáték-ipar sem független a gazdasági recessziótól, a magasabb megélhetési költségek és árak mellett értelemszerűen a videójátékok kereslete is csökken.
A két éves rendkívüli növekedés után a játékpiac 2022-ben több hátráltató tényező együttállásának köszönhetően visszaesett
– fejtette ki Hardign-Rolls.
A kutatási igazgató azonban hozzátette, hogy még így is bőven a járványidőszak előtti szinten fog teljesíteni az iparág és pozitívak a jövőre vonatkozó kilátások és 2023-ra már újra növekedési pályára állhat az iparág. A következő évben a szektor eladásai elérhetik a 195 milliárd dolláros (mintegy 79 ezer milliárd forint) értéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.