BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heves harcok Tripoliban – ismét a polgárháború küszöbén Líbia

Nehézfegyvereket is bevetettek egymás ellen a rivális felek.

Legkevesebb 12 ember meghalt, további 87 megsebesült a líbiai fővárosban a szombatra virradó éjszaka kitört heves harcokban – közölte a líbiai egészségügyi minisztérium.
 

One killed in clashes between Libyan armed groups
Fotó: Anadolu Agency via AFP

A rivális frakciók közti, könnyű- és nehézfegyverekkel vívott összecsapások, amelyek előrevetítik egy újabb polgárháború rémét, Tripoli belvárosában kezdődtek, a líbiai kormány irányítása körüli politikai patthelyzet közepette, amely miatt az elmúlt hetekben egyre több fegyveres csoport mozgósította embereit a főváros környékén.
 

Az interneten megosztott képek és videók a városközpontról azt mutatják, hogy katonai járművek száguldoznak az utcákon, harcosok lövöldöznek, robbanások hallatszanak és helyi lakosok próbálják eloltani a tüzeket. 

Az AFP helyszíni tudósítója szerint a 2020 júniusa óta példátlan hevességű összecsapások szombat este is folytatódtak és Tripoli további negyedeire terjedtek át.
Az egészségügyi minisztérium szombati esti közlése szerint hat kórházat is támadások értek, miközben a mentők nem tudtak bejutni a harcok sújtotta övezetekbe.

One killed in clashes between Libyan armed groups
Fotó: Anadolu Agency via AFP


A kialakult patthelyzetben az ország nemzetközileg elismert átmeneti, nemzeti egységkormány, élén Abdulhamid Dbeibah kormányfővel áll szemben a Fathi Basaga vezette rivális kormánnyal, amelyet a keleti székhelyű parlament támogat.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének missziója a héten óva intette a feleket minden olyan kísérlettől, amely a vitát erőszakkal próbálja megoldani.


Líbiában 2011-ben buktatták meg az évtizedeken át teljhatalommal uralkodó Moammer Kadhafit, a puccs után azonban az ország káoszba süllyedt, és 2014-től gyakorlatilag két részre szakadt. 

Az elnökválasztást decemberben, a parlamenti választásokat pedig januárban tartották volna, de Tripoli mindkettőt elhalasztotta, arra hivatkozva, hogy a rivális frakciók nem egyeztek meg a részletekben.


A tobruki törvényhozás ezt követően vette saját kezébe az irányítást, és bejelentette, hogy Abdul Hamid Dbeibah tripoli kormányának megbízatása lejárt, függetlenül attól, hogy a választásokat nem tartották meg. Dbeibah helyére a tobruki törvényhozás Fathi Basagát választotta miniszterelnökké, akit viszont a tripoli vezetés nem ismer el. Ezzel gyakorlatilag ismét kettős hatalom alakult ki Líbiában.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.