Általános nézet, hogy a videójáték-ipar válságálló. Ha gazdasági visszaesés következik be, a szoftvereket és hardvereket gyártó vállalatok könnyedén átvészelik a krízist, sőt még növekedni is szoktak.
Toto Serkan, a japán Kantan Games játékokkal foglalkozó tanácsadó cég vezérigazgatója nem emlékszik olyan recesszióra az elmúlt négy évtizedben, amely jelentős hatással lett volna a szegmensre. Szerinte a gaming olcsó hobbi, ráadásul azok, akik elveszítik a munkájukat, rengeteg szórakoztatóipari terméket fogyasztanak.
A vezérigazgató úgy véli, hogy a játékipar bizonyos mértékig valóban válságálló. Most azonban más idők jönnek: ha a recesszió valóban megérkezik, az erős munkaerőpiac közepette következik be.
Jelenleg nem magas a munkanélküliség, így nem egyértelmű, hogy a játékok profitálni fognak a gazdasági aktivitás visszaeséséből
– mondja Michael Pachter, a Wedbush Securities elemzője. Általános tendencia, hogy a játékipar egyre jobban összefonódik a nagy tech- és reklámiparral. Ez a legjobban a mobiljátékok területén figyelhető meg.
Az okostelefonos applikációkat, köztük játékokat is árusító digitális áruházakat (Google Play, Apple Store) az Alphabet alá tartozó Google és az Apple irányítja. A fejlesztőktől beszedett jutalékok pedig nagy hatással vannak az egész iparágra – mondja Mandeep Singh, a Bloomberg Intelligence elemzője. Szerinte a mobiljátékok kiadói attól függnek, hogy az Apple és a Google hogyan dönt a saját szolgáltatásairól.
A konzol- és PC-szegmenssel szemben a mobiljátékok terén a free-to-play üzleti modell terjedt el. Vagyis a játékokért nem kell fizetni, de cserébe a gamereknek reklámokat kell bámulniuk. Ezen a területen a kiadók és a fejlesztők minden eddiginél jobban függnek a hirdetésektől.
Ha a nagy technológiai cégek vagy a reklámipar visszaesik, a játékipar bevételei is csökkenhetnek.
Egyelőre azonban nem úgy tűnik, hogy a Big Tech vállalatok veszélyben lennének. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a konzol és a PC kevésbé függ a reklámoktól, ez elsősorban a mobilokra igaz.
Japán több szempontból is különös világ, így van ez a konzolok területén is. A gyengébb jen miatt a távol-keleti országban minden elektronikai termék ára nőtt az elmúlt hónapokban, egy kivétel akad: a konzoloké.
A Sony, a Nintendo és a Microsoft is ragaszkodik a 100 jen/dollár átváltáshoz, ennek köszönhetően a konzolok 100 dollárral olcsóbbak a szigetországban, mint a világ más részein.
Egyik cég sem emel árakat, mert attól tartanak, hogy a fogyasztók más terméket választanak. A vállalatok inkább abban bíznak, hogy a nemzetközi eladásokból pótolják a veszteségeket. Viszont elemzők szerint ez az üzleti modell fenntarthatatlan.
Már csak azért is, mert élelmes japánok otthon megvásárolják a nyomott áru konzolt, majd máshol értékesítik.
Ito Kazunori, a Morningstar elemzője szerint az ország lakosai lassan hozzászoknak az inflációhoz, így elfogadnák azt is, hogy a konzolok ára is emelkedik. A furcsa helyzet eredménye, hogy minden Japánban eladott konzol kevésbé lesz jövedelmező a gyártója számára, mivel az előállítási költségeket dollárban határozzák meg.
A végső lökést a reálisabb árképzés felé a konzolok viszonteladói piacokon való eladása adhatja. A szürkepiac az elmúlt hetekben egyre nagyobb lett, és a következő hónapokban csak tovább erősödik. Közben a csiphiány és a globális ellátási láncok miatt a gyártók küszködnek az igények kielégítésével.
A vállalatok egyelőre azt közölték, hogy nem terveznek áremeléseket, azonban az üzleti modelljük miatt ezt előbb-utóbb meg kell lépniük.
Korábban portálunk is beszámolt arról, hogy a Sony a vártnál kevesebb konzolt és játékot adott el, a cégnek mégis három százalékkal nőtt a profitja az utolsó negyedévben. Ez azzal magyarázható, hogy más részlegek (streaming, zene, filmek) több bevételt termeltek. Totoki Hiroki pénzügyi igazgató szerint a járványügyi korlátozások feloldása miatt az emberek kevesebbet játszottak, így kevesebb gamingterméket vettek.
Igazán nagy bajban a Nintendo lehet. Néhány napja megírtuk, hogy a Nintendo Switch konzolok egyik fő összeszerelője, a Hoshido az elektronikus alkatrészek beszerzésének nehézségeire panaszkodik, emiatt előrejelzése szerint a július–szeptemberi időszakban a termelés csökken. A távol-keleti vállalat a március végéig tartó pénzügyi évben 21 millió Switch eladását tervezi, ám ez a fejlemények fényében meghiúsulhat.
Az Electronic Arts (EA) az elemzők becsléseitől elmaradó bevételi előrejelzést adott a folyó negyedévre. A társaság az idén még nem adott ki nagyobb címet, viszont a tavaly megjelent Battlefield 2042 kiváltotta a gamerek dühét, a középszerű játékot a kritikusok sem szerették.
A kiadó még az idén piacra dobja a Madden NFL és a FIFA sorozatának új részeit, 2023 elején pedig a legújabb Star Wars címet. A vállalat reményei szerint ezek felpörgetik az eladásokat.
Az Activision Blizzard az elemzői becsléseket meghaladó bevételről számolt be, de a kiigazított eladások 15 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest. Ez részben azzal magyarázható, hogy a Call of Duty Vanguard rossz kritikákat kapott, és a játékosok sem szerették.
Az Activision Blizzard és az EA gyengébb számait két okkal magyarázzák: egyrészt az általuk kiadott játékok nem fogytak jól, másrészt
a járványügyi korlátozásokat feloldották, így az embereknek kevesebb idejük jut játszani.
Ugyanezzel magyarázzák, hogy a vártnál kevesebb konzol fogyott, aminek a gyártását a csiphiány és a globális ellátási láncok megakadása is nehezíti. Ráadásul az orosz–ukrán háború miatt a gyártók kivonultak az orosz piacról, ami jelentős bevételkiesést okozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.