Hackerek törtek be az egyik legnagyobb brit tömegközlekedési vállalat, a Go-Ahead rendszereibe – írja a Financial Times. A támadás a brit cég buszüzemeltetését, például a sofőrök beosztását kezelő szoftvert érinti. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatásokban fennakadások lehetnek.
A Go-Ahead az Egyesült Királyság egyik legnagyobb buszszolgáltatója, amely az egész Egyesült Királyságban, a többi között Londonban, északkeleten és Dél-Anglia déli partvidékén rendelkezik hálózattal. A vállalat közölte, hogy vasúti üzletágát nem érintette a támadás.
„Miután tudomást szerzett az incidensről, a Go-Ahead azonnal külső törvényszéki szakértőket bízott meg, és óvintézkedéseket tett informatikai infrastruktúrája védelmében, miközben folytatja a támadás kivizsgálását” – közölte a vállalat.
A Go-Ahead nehéz 12 hónapot élt át, miután 2020 szeptemberében a brit kormány felbontotta a céggel a délkelet-angliai vasút működtetésére vonatkozó szerződést, mivel trükközött az adóbevallással. Christian Schreyer vezérigazgató, aki novemberben váltotta a régi vezetést, azt ígérte, hogy helyreállítja a bizalmat a vállalatnál.
A kibertámadások egyre több problémát okoznak a világ számos cégének. A SonicWall kiberbiztonsági vállalat szerint az év első felében 2,8 milliárd ismert rosszindulatú behatolás történt, ami 11 százalékos növekedésnek felel meg.
Nagy visszhangot váltott ki, amikor januárban a több mint 50 millió ügyféllel rendelkező kriptopénzváltó cég, a Crypto.com ellen indult támadás: a bűnözők 8 millió dollárnyi bitcoint és 15 millió dollárnyi ethereumot loptak el.
Szintén ebben a hónapban meghackelték a Nemzetközi Vöröskeresztet is, és több ezer ember adatát tulajdonították el.
A tizenévesek alkotta nemzetközi hackercsoport, a Lapsus$ több nagy technológiai vállalathoz is betört az év során, mielőtt áprilisban lecsapott rájuk az FBI: többek között az Ubisoft, a Microsoft, a T-Mobile, az Nvidia és a Samsung rendszereiből loptak el adatokat, amelyeket aztán az interneten tettek közzé.
Nincsenek biztonságban a brit közlekedési társaságok sem, 2020-ban az EasyJet ellen indult kibertámadás, akkor mintegy 9 millió ügyfél e-mail-címe és utazási adatai kerültek nyilvánosságra. 2018-ban pedig több mint 400 ezer British Airways-ügyfél adatai kerültek nyilvánosságra.
Tavaly a Northern vasúttársaság jegykiadó automatáit célozták meg, amelyek egy hétig nem működöttek.
A támadások becslések szerint több millió dollárnyi kárt okoztak, bár ebből a szempontból a Crypto.com esete kiemelkedően magas volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.