Véget ért a Deutsche Bank és Hertha BSC közötti gyümölcsöző kapcsolata, a pénzintézet már nem kezeli a berlini labdarúgóklub pénzügyeit – értesült a Financial Times, amely szerint a szakítás hátterében a zavaros és olykor a törvénytelenség határait súroló pénzügyeiről ismert befektető, Lars Windhorst áll, aki a Hertha BSC többségi tulajdonosának mondhatja magát.
Azaz a banknak nem a klubbal, hanem annak főrészvényesével akadt gondja, ő vált vállalhatatlanná számukra. Az utolsó Hertha-számlát a napokban zárták le, a 18 tagú Bundesliga 15. helyén szerénykedő futballklubnak új pénzügyi partnerre kell váltania. A szakításról szóló döntést a legnagyobb német kereskedelmi bank még tavaly hozta meg, de nem verte nagy dobra.
A válásban közrejátszhatott, hogy már klubtulajdonosként Windhorst WhatsApp üzeneteket váltott a Deutsche Bank vezérigazgatójával, Christian Sewinggal, s egyszer személyesen is találkoztak. A bankvezetők ilyetén kommunikációját viszont tiltják a szabályok, még akkor is, ha a felek elmondása szerint semmilyen financiális téma nem került szóba kettejük között.
A brit üzleti lap forrásai szerint
az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy Windhorst ellen a banktörvény megsértésének gyanúja miatt a német tőkepiaci felügyelet, a BaFin büntetőfeljelentést tett.
A nagybefektető egyébként rovott múltú, 2010-ben hűtlen kezelésért el is ítélték, ám miután a tízéves elévülési idő letelt, úgy vélte, tiszta lappal a üzletelhet a Deutsche Bankkal, finanszíroztatva vele saját cégportfólióját.
Ha ezt egy évtizeddel korábban teszi, biztos nagy örömmel fogadták volna, ám azóta hatalmas változások történtek a patináját és sok esetben hitelességét is elvesztő pénzintézetnél.
A Deutsche Banknak ugyanis korántsem makulátlan a közelmúltja,
a pénzügyi botránykrónikák visszatérő szereplője volt, nyereségét milliárdos bírságok apasztották,
amíg meg nem hirdette a tiszta kezek politikáját, a pénzmosás elleni zéró toleranciát, amibe a kétes hírű befektetőkkel való üzletelés már nem fért bele.
A Deutsche folyamatos nyomás alatt áll, a társaságnál – a német bankrendszerben példátlan módon – kirendelt biztos felügyeli a tisztulási folyamathoz szükséges lépések végrehajtását.
Legutóbb a Danske Bank észtországi fiókja számára feldolgozott gyanús tranzakciók késedelmes bejelentése csapta ki a biztosítékot a BaFinnél, majd a pedofil vádakkal illetett, a vizsgálati fogságban máig nem tisztázott módon öngyilkosságot elkövető Jeffrey Epsteinnek folytatott üzleti kapcsolata miatt kellett mentegetőznie a Deutsche Bank vezetésének, amely pénzt és munkaerőt nem kímélve maga is fokozta belső ellenőrzési rendszerét, és
szűrni kezdte „necces” ügyfélkörét, mert még egy vaskos botrány már aligha fért volna bele a portfólióba.
Bár Windhorst közvetlenül nem állt üzleti kapcsolatban a Deutsche Bankkal, a Hertha BSC, amelyben 2019 óta 64,7 százalékos részesedést épített ki 374 millió eurót befektetve a veszteséges klubba – viszont igen. Megjegyzendő, hogy a különleges német szabályok szerint a Bundesliga klubjainak irányítása a szurkolói csoportok, a tagság kezében van, így a Windhorst keze meg van kötve.
Illetve hamarosan erről már múlt időben lehet beszélni, az üzletember ugyanis az ellene irányuló szurkolói támadások és a szakmai eredménytelenség miatt vevőt keres a részvénycsomagjára, ezt október elején jelentette be. Ennek is volt azonban előzménye, Windhorst ugyanis állítólag titkosszolgálati eszközökkel kémkedett a klub korábbi elnöke ellen, egy izraeli társaságot megbízva a feladattal.
Az ügy kitudódott, bár Windhorst váltig állítja, hogy semmi köze sincs ehhez. Érdekesség különben, hogy a Dárdai Pált negyedszázadon át foglalkoztató Hertha elnöki posztjára júniusban az egykori ultrát, Kay Bernsteint választották, rá hárul a feladat, hogy rendet tegyen a klub háza táján. Megjegyzendő, hogy a Financial Times forrásai szerint a bank és a Hertha BSC közötti üzleti kapcsolat felmondását semmilyen gyanús manőver nem előzte meg, a klub pénzügyei átláthatók voltak.
A banknál érvként hozták fel, hogy nem éri meg számukra a berlini klub pénzügyeinek menedzselése, mert több vele a munka, mint amennyi hasznot hoz. Ez is egyféle magyarázat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.